V Egyptě se scházejí dárci pro Gazu

Šarm aš-Šajch - V Egyptě se koná mezinárodní dárcovská konference na obnovu pásma Gazy. Zástupci 75 zemí včetně České republiky budou chtít vybrat peníze na rekonstrukci infrastruktury a humanitární pomoc. Přislíbit by měli 3 miliardy dolarů. Gaza byla zničená během lednové ofenzivy izraelských vojáků. Ti chtěli zabránit, aby radikálové z pásma odpalovali na Izrael rakety.

Česko na konferenci, na níž mají být oznámeny přísliby konkrétních částek finanční pomoci, zastoupí ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. Evropská unie se zavázala, že poskytne Palestincům 436 milionů eur (asi 12,2 miliardy korun). Spojené státy předem slíbily 900 milionů dolarů, Saudská Arábie miliardu. Palestinský prezident Abbás by ale rád získal téměř 3 miliardy. 

Jediným řešením je politická dohoda, shodují se diplomaté

Spojené státy zastupuje v Egyptě ministryně zahraničí Hillary Clintonová, ta na konferenci zdůraznila, že kromě pomoci budou USA usilovat také o vznik palestinského státu, který by měl být zodpovědným partnerem při jednáních s Izraelem a arabskými státy.

Prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás na konferenci před delegáty ocenil pomoc, kterou některé státy slíbily. Dodal ovšem: „Všichni si jsme vědomi toho, že rekonstrukce a úsilí o rozvoj jsou stále nedostatečné a jsou ohroženy tím, že chybí politická dohoda.“

K uzavření dlouhodobého příměří vyzývali i další diplomaté, například generální tajemník OSN Pan Ki-mun o dohodě prohlásil: „Je to jenom jedna naděje do budoucnosti, že by Palestinci a Izraelci žili vedle sebe v míru a bezpečí.“ Podobně se vyjádřil i francouzský prezident Nicolas Sarkozy: "Musíte uznat, že tu není žádná jiná cesta, jak by mohl vzniknout palestinský stát, je ale nutné najít politické řešení a vytrvat v dialogu s Izraelem.

Rekonstrukci brání uzavřené hraniční přechody

Jednou z hlavních překážek rekonstrukce poničeného pásma Gazy jsou zavřené hraniční přechody, Izrael přes ně pustí jen dodávky základní pomoci. „Dokud se přechody neotevřou, nemůžeme dělat skoro nic. Situace je teď horší než kdy předtím,“ varuje vedoucí místní organizace OSN John Ging.

S tím se shoduje i šéf OSN. Pan Ki-mun označil tuto situaci za nesnesitelnou: „Humanitární pracovníci sem nemají přístup. Nedostanou se sem základní suroviny. Náš první a největší cíl je otevřít přechody.“ Doplnil ovšem, že je nutné zabránit pašování zbraní do pásma Gazy.

Izrael: Chceme jen, aby nás Hamas nechal na pokoji

Izrael myšlenku humanitární podpory pásma Gazy podpořil, jedním dechem ovšem dodal, že musí být ujištěn o tom, že pomoc neskončí v rukách povstalců z Hamasu. „Chceme podporu pro lidi v pásmu Gazy,“ prohlásil mluvčí izraelské vlády Mark Regev.

Hamas:

„Svět musí převzít odpovědnost za Gazu.“

Za otevření hraničních přechodů Izrael požaduje po Hamasu třeba propuštění svého vojáka Gilada Šalita. Hamas, který ho v roce 2006 unesl, to ale odmítá. Mluvčí organizace Mušír al Masrí prohlašuje: „Svět nám musí pomoct, musí za Gazu převzít zodpovědnost, protože doteď jen přihlížel, jak tu sionisté páchají zločiny.“

Izraelský prezident Šimon Peres ale namítá: „To je zodpovědnost Hamasu, ne naše. My jsme odtamtud odstěhovali své osady, chceme jen, aby nás nechali na pokoji.“

Vyřešit tenhle spor je tvrdý oříšek a nedaří se ani světovým diplomatům. Jedno je ale jisté - peníze vybrané na konferenci nepůjdou do rukou Hamasu, ale humanitárním organizacím a OSN.

  • Dárcovská konference pro pásmo Gazy v Egyptě autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/711/71092.jpg
  • Dárcovská konference pro pásmo Gazy v Egyptě autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/711/71095.jpg
  • Francouzský prezident Nicolas Sarkozy a Egyptský prezident Husní Mubarak autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/711/71091.jpg
  • Dárcovská konference pro pásmo Gazy v Egyptě autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/711/71094.jpg
  • Pásmo Gazy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/711/71019.jpg