Nový optický disk nabízí kapacitu 500 GB

Londýn - Americký koncern General Electric představil optický disk s kapacitou 500 gigabytů, což je ekvivalent stovky disků DVD. Mikroholografický disk má stejné rozměry jako současné DVD a měl by se uplatnit především při profesionálním uchovávání dat. Firma však také doufá, že najde uplatnění i na spotřebitelském trhu a v domácích přehrávačích. Současně používané disky Blu-ray s vysokým rozlišením obrazu dokážou uchovávat 25 GB až 50 GB. Mikroholografický disk umí pojmout desetinásobné množství dat, protože informace uchovává trojrozměrně, a ne jen v ploše.

„Jediný disk od GE se dá použít na uložení řady filmů s vysokým rozlišením, je ale mezi spotřebiteli poptávka po takové možnosti?“ ptá se technologický editor Darren Waters. Vede ho k tomu i vlažné přijetí disků Blu-ray s ostřejším obrazem.

Mikroholografická technologie stojí na tom, že se podařilo zvýšit schopnost hologramů na disku odrážet světlo. Technologie je však stále v laboratorním stadiu. Společnost ve zprávě dodává, že hardware a software nového disku je natolik podobný současným technologiím, že mikroholografické přehrávače budou schopny přehrávat spotřebitelům současné disky CD, DVD i Blu-ray.

„Den, kdy si uložíte celou kolekci filmů s vysokým rozlišením na jeden disk, který podpoří i takové formáty jako třírozměrnou televizi, je blíže, než si myslíte,“ uvedl Brian Lawrence, který program holografického uchování dat v GE řídí. Aby se technologie dostala k lidem, bude muset General Electric spolupracovat s výrobci přehrávačů.