Šestiočka sadistická se rozmnožuje neobvyklým způsobem

Brno - Český vědec Milan Řezáč objevil v Izraeli nový druh pavouka s brutálním a navíc velmi neobvyklým způsobem rozmnožování. Při oplodnění nevyužívá pohlavní orgány své družky. Spermie jí vpravuje svým pohlavním orgánem, který připomíná injekční jehlu, po vbodnutí přímo do tělní dutiny. Je to první pavouk, u něhož byl tento způsob rozmnožování popsán, uvedl Řezáč. Pavoukovi dal jméno šestiočka sadistická.

Objevena byla zcela náhodou. Řezáč si při studiu pavouků na palestinských územích všiml podivně ostrého pohlavního orgánu pavouka se zakončením podobným injekční stříkačce. Následně pozoroval sexuální spojení jednoho pavoučího páru. Sameček se při kopulaci zakousne svými kusadly do zadečku partnerky a pak vbodne svůj pohlavní orgán do její tělní dutiny.

„Původně jsem tento akt považoval za boj. I když jsem pavouky oddělil, opět v něm pokračovali,“ uvedl Řezáč. Podobný způsob rozmnožování byl dosud popsán pouze u některých ploštic. Další zkoumání ukázalo, že samičky šestiočky sadistické mají jen pozůstatky původních sexuálních orgánů. Jsou promiskuitní, bodnutí do tělní dutiny pro ně nejsou smrtelná.

Video Rozhovor se zoologem Milanem Řezáčem
video

Rozhovor se zoologem Milanem Řezáčem

Řezáč objevil i stepníka moravského

Drsné milostné hrátky vznikly podle Řezáče kvůli takzvanému boji spermií. Vbodnutí spermií přímo do těla podstatně urychluje oplodnění vajíček partnerky ve srovnání s klasickým pářením s použitím spermatického váčku. Samec má tak větší šanci, že samička přivede na svět jeho potomky. „Je to strategie, kterou si pavouk zajišťuje nesmrtelnost,“ uvedl Řezáč.

Řezáč, který působí na Výzkumném ústavu rostlinné výroby v Praze, před časem objevil na jižní Moravě i nový druh jedovatého pavouka - stepníka moravského. Živočich je jedním z největších, nejpestřejších a zároveň nejjedovatějších pavouků ve střední Evropě. Jeho kousnutí může způsobit několikahodinovou horečku provázenou bolením hlavy.

Stepník moravský
Zdroj: ČTK/atypus.estranky.cz