Apple zlevnil notebooky a představil nový iPhone

San Francisco - Americká společnost Apple na každoroční konferenci, kde představuje své technologické novinky, uvedla nové a levnější modely svých laptopů MacBook. Zároveň představila vylepšenou verzi svého populárního mobilního telefonu iPhone a novou verzi jeho operačního systému, která bude i v češtině. Scott Forstall z oddělení iPhone Software totiž pro operační systém iPhone OS 3.0 představil různé jazykové verze a na obří obrazovce za ním v seznamu jazyků figurovala i čeština. Nový systém bude zdarma pro všechny verze iPhonů, mimo jiné na něj Apple například "pustí" i navigační software třetích výrobců, což dosud neumožňoval.

Cenu nejlevnějšího dotovaného iPhonu na dvouletou smlouvu s operátorem Apple sníží na 99 ze 199 dolarů. Nové modely iPhonů budou mít například i video kameru, kompas a u fotoaparátu funkci automatického zaostřování. Verze s kapacitou paměti 16 gigabajtů bude stát 199 dolarů a model o 32 gigabajtech bude za 299 dolarů. Do prodeje půjdou na některých trzích 19. června, Česko si na ně ale zatím počká.

Lepší baterie a OS X v nové verzi

U laptopů Apple mimo jiné také zvýšil výdrž baterie. Zároveň představil novou verzi svého operačního systému OS X. Nová verze operačního systému se jmenuje po sněžném levhartu Snow Leopard. 

Nová verze tenkého notebooku MacBook Air se začne prodávat od 1499 dolarů (29 020 Kč), tedy o 300 dolarů levnější než dříve. Podnik také třeba představil nový MacBook Pro s úhlopříčkou 13 palců (33 centimetrů) s cenou 1199 dolarů. Nový laptop MacBook o 15 palcích (38 centimetrů) bude mít vedle delší životnosti baterie například rychlejší procesor. Cena tohoto počítače začne na 1700 dolarech.