Nigerijští povstalci složili zbraně, jejich boj ale nekončí

Lagos - Nigerijští povstalci skládají zbraně. Vládní amnestie využilo několik set členů Hnutí za osvobození delty Nigeru (MEND), které v posledních letech útočilo zejména na nigerijské zdroje ropy. Naděje na mír v nejlidnatější zemi Afriky ale zůstává vratká. Zatímco se někteří povstalci zbavovali zbraní, jiní už hlásili, že od poloviny září čeká zemi další vlna útoků proti ropným plošinám.

Během ceremonie, která připomínala lidovou veselici, odevzdali povstalci vládním vojákům úctyhodný arzenál. Kromě lehkých zbraní také granátomety a ozbrojené čluny. Podle svých slov skládají zbraně, jejich boj ale nekončí. Chtějí především získat podíl na obrovském ropném bohatství Nigérie, která je šestým největším vývozcem ropy na světě. Většina vrtů se nachází v deltě Nigeru, 20 milionů obyvatel tohoto regionu ale žije většinou v bídě.

V posledních letech se povstalcům několikrát podařilo narušit těžbu nigerijské ropy. Jednotky na rychlých člunech také unesly několik zahraničních zaměstnanců ropných společností. Letos v lednu vyhlásil MEND půlroční příměří. Hnutí ale postrádá jednotné velení a zčásti se stalo nástrojem zločineckých gangů.

Video Reportáž Martina Jonáše
video

Reportáž Martina Jonáše

/*json*/{"map":{"lat":6.05316129571,"lng":5.26245117188,"zoom":7,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/