Požáry v Kalifornii zavinil člověk

Los Angeles – Kalifornští vyšetřovatelé dnes oznámili, že rozsáhlé požáry nedaleko Los Angeles zavinil člověk. Hasiči dál bojují v horách na sever od města s ohněm. Víc než 28 procent se jim podařilo dostat pod kontrolu, plameny ale dál ohrožují asi 10 tisíc soukromých domů. Úřady nasadily obří hasicí letadlo Boeing 747. Oheň zničil přes 500 čtverečních kilometrů porostů a při boji s ním už zahynuli dva hasiči.

Zástupce velitele oddělení pro mimořádné události Carlton Joseph dnes konstatoval, že oheň zavinil člověk. Zatím není jasné, zda šlo o žhářství, nebo nehodu. „Jediná věc, kterou mohu říci, je, že se pravděpodobně jednalo o lidskou aktivitu,“ potvrdila i šéfka lesnického úřadu Rita Wearsová.   

Hasiči vytrvávají v boji s ohnivými plameny. Nasadili dokonce hasicí letadlo Boeing 747. Navíc se umoudřilo i počasí, díky nižším teplotám a vlhčímu vzduchu se podařilo dostat pod kontrolu víc než čtvrtinu hořící plochy. 

Boj s ohněm zatím přišel místní úřady na 21 milionů dolarů. I když má díky krizi Kalifornie obrovskou díru v rozpočtu, ujistil guvernér Arnold Schwarzenegger, že hasiči budou mít i nadále dostatek finančních prostředků.