V Urumči pokračuje neklid, šéf místních komunistů odvolán

Urumči (Čína) - Úřady v severočínské provincii Sin-ťiang odvolaly z funkce komunistického šéfa tamní metropole Urumči. Důvody neoznámily, město je ale plné neklidu, lidé se přes přítomnost policejních posil stále bojí. Požadují lepší ochranu před novými záhadnými útoky. Dnes jsou to přesně dva měsíce, co si etnicky motivované nepokoje mezi tamními Číňany a Ujgury vyžádaly dvě stovky mrtvých.

Ve správním středisku autonomní oblasti Sin-ťiang Urumči dochází v posledních dnech k útokům Ujgurů na Číňany injekčními jehlami. Ve městě vládne strach, lidé se bojí vycházet. Dnes došlo k dalšímu útoku, jedenáctiletý chlapec byl pobodán injekčními jehlami, zpráva se šíří mezi lidmi.

Bizarní útoky jehlami jsou od konce srpna zdrojem velkého strachu místních Číňanů. V nemocnicích je údajně přes 530 napadených, přes sto jich má podle úřadů zjevné vpichy. Ulice střeží tisíce nových policejních posil, odřízly místní ujgurskou čtvrť, aby se Číňané nemstili a znovu nevzplálo násilí.

Video Reportáž Tomáše Etzlera
video

Reportáž Tomáše Etzlera

Čína chce neklid co nejrychleji potlačit

Policie oznámila, že tři údajné pachatele dnešního útoku zadržela. Ve vazbě je dalších 21 podezřelých a ve 4 případech už padla obvinění. Lidé mají přesto pocit, že pachatelé násilností z 5. července, které stály život dvou set lidí, nebyli potrestáni.

Obchody zůstávají zavřené, do ulic vycházejí i ti, kteří by jinak zůstali doma. Policie už ale třetí den po sobě demonstrace rozhání slzným plynem. Neklid na severu chce potlačit dřív, než začne Čína oslavovat 60. výročí vzniku současného režimu.