NATO osvobodilo novináře uneseného v Afghánistánu

Kunduz - Jednotky NATO v Afghánistánu osvobodily uneseného novináře amerického listu New York Times. Britský reportér a jeho afghánský tlumočník se stali obětí únosu v sobotu, když se snažili navštívit místo nedávného krvavého zásahu aliančních jednotek v provincii Kunduz. Záchrannou operaci britského komanda zaplatili čtyři lidé svým životem: novinářův afghánský tlumočník Mohammad Sultan Munádí, jeden britský voják a dva civilisté. Není jasné, jestli zábíjely kulky věznitelů, nebo osvoboditelů. Soustrast rodinám obětí vyjádřil britský premiér Gordon Brown i šéfredaktor Timesů.

Dnes brzy ráno potvrdila propuštění svého kolegy Stephena Farrela i mluvčí listu New York Times Diane McNultyová. Uneseného novináře osvobodily jednotky NATO. Ty už ale bohužel nedokázaly pomoci afghánskému tlumočníkovi, který žurnalistu doprovázel. Byl nalezen před domem mrtvý. Není jasné, zda zemřel kulkou ozbrojenců, nebo aliančních jednotek. Během útoku na dům, kde únosci oba muže drželi, zemřela také afghánská žena.

Stephen Farrell, osvobozený novinář

„Byli jsme v místnosti. Když přistály vrtulníky, talibanci začali utíkat. I my jsme vyběhli ven, střílelo se a slyšel jsem afghánský i anglický křik. Munádí volal, že jsme novináři, ale dostal zásah.“

Video Reportáž Dany Zlatohlávkové
video

Reportáž Dany Zlatohlávkové

Reportáž Dany Zlatohlávkové

NATO osvobodilo novináře uneseného v Afghánistánu

Incident popsal i očitý svědek. Ozbrojenci z Talibanu vtrhli do domu Mohammada Nabiho i s dvěma zajatci. „Včera v noci přijela ve dvou autech k mému domu skupina talibanců, říkali, že potřebují úkryt. Vzali jsme je do našeho domu pro hosty. Byl s nimi zahraniční novinář a afghánský tlumočník,“ popisuje Nabi. „O půlnoci přiletěly americké helikoptéry, vyskákali vojáci. Pak vrazili do dveří, zabili mou švagrovou a odvedli reportéra,“ pokračoval.

Talibanci Farrella a Munádího zajali v sobotu v severoafghánské provincii Kunduz. V rukou únosců britský novinář Farrel nebyl poprvé. Už v roce 2004 ho unesli v iráckém městě Falúdža. V červnu únosci navíc zajali jiného zpravodaje New York Times v afghánském hlavním městě Kábulu. Tomu se nakonec při přesunu na pákistánské hranice podařilo utéct.