Obama v noci na dnešek jednal s třiceti vlivnými kongresmany z obou stran, kteří jeho rozvahu schvalují. Prezidentův tým se pře o to, jestli do země poslat další desetitisíce lidí, nebo naopak vojenskou misi zásadně omezit. Velitel amerických sil v Afghánistánu Stanley McChrystal požaduje, aby v zemi působilo možná až o 40 tisíc vojáků víc.
Američtí velitelé tak mají o nové strategii jasno - v Afghánistánu chtějí až 100 tisíc vojáků. S tím souhlasí i vrchní velitel amerických sil na Blízkém východě a ve Střední Asii. Před lety dokázal přesvědčit své nadřízené, aby poslali víc vojáků do Iráku. A plán se osvědčil. „Byla to ale hlavně otázka jejich nasazení. Hlavním bitevním polem jsou obyvatelé. Musíte zajistit bezpečnost, přesvědčit je, že jsme lepší než teroristi a že je před nimi ochráníme.“

Studio ČT24 k situaci v Afghánistánu
Studio ČT24 k situaci v Afghánistánu
Osm let od vstupu spojenců do Afghánistánu
Osm let války v Afghánistánu
Hillary Clintonová k Afghánistánu
V případě rozhodnutí posílit spojenecké síly v Afghánistánu by v zemi mohlo přibýt i českých vojáků. Podle poslance a předsedy zahraničního výboru PSP ČR Jana Hamáčka bychom posílením mise v Afghánistánu museli ubrat v jiných zemích, například v misích KFOR. „Teď máme 1 000 vojáků v zahraničí v různých misích,“ vypočítává dále Hamáček. „Dostáváme se na dřeň, pokud budeme navyšovat, tak v řádech desítek, rozhodně ne stovek vojáků,“ řekl v Událostech, komentářích Jan Vidím, předseda výboru pro obranu PSP ČR.
Clintonová: Musíme zastavit sílící Taliban
Ministryně zahraničí Hillary Clintonová připustila, že se situace v Afghánistánu skutečně zhoršuje, že Taliban má hybnou sílu, je agresivnější a lépe vyzbrojený. Současně podle ministryně dochází i k pozitivnímu vývoji v oblasti školství a zdravotnictví. „Samozřejmě nepochybuji o tom, že kdybychom Taliban nechali být, tak by se s podporou představ, že se staví na odpor cizí okupační síle a hájí islám, rozmohl ještě víc. Musíme se rozhodnout, jak tomu zabránit,“ zdůraznila šéfka americké diplomacie v televizním rozhovoru.
O tom, jak účinná je strategie Spojených států, svědčí i víkendový incident, při kterém přišlo o život osm amerických vojáků. Zveřejněné záběry z podobného incidentu dokazují, že vojáci bojují v zoufalých a zbytečně riskantních podmínkách.
V USA probíhají demonstrace proti válce v Afghánistánu
Stále více lidí ve Spojených státech přestává válku v Afghánistánu podporovat. Tento týden probíhá v USA série protestů při příležitosti osmiletého výročí začátku vojenské ofenzivy. Demonstranti se v předchozích dnech sešli ve Washingtonu a protesty jsou podle serveru deníku The Washington Post naplánovány také v jiných amerických městech.
Během dneška se má proti válce v Afghánistánu uskutečnit napříč USA kolem 42 protestních akcí. Organizátoři doufají, že tím pomohou oživit vzpomínky na někdejší protesty proti válce ve Vietnamu a dalším konfliktům. Těchto demonstrací se účastnily statisíce lidí a v některých případech se jim podařilo ovlivnit rozhodnutí politiků.
Rasmussen: Bez větší účasti spojenců v Afghánistánu hrozí napětí v NATO
Spojenci Spojených států riskují, že naruší transatlantický obranný pakt NATO, pokud nebudou více přispívat na misi aliance v Afghánistánu. Řekl to dnes na tiskové konferenci v bruselském sídle Severoatlantické aliance její generální tajemník Anders Fogh Rasmussen.
Podle Rasmussena musejí evropští spojenci přispět nejen dalšími jednotkami, ale také penězi a odborníky na posílení afghánské policie a výcvik afghánské armády.
Vyjádřil také přesvědčení, že více pomoci by mohlo také Rusko. Za prvé by podle něj mohlo povolit, aby se přes jeho území dopravovaly nejen zásoby a materiál pro spojence v Afghánistánu, ale i zbraně. Za druhé by Rusové mohli poskytnout afghánským bezpečnostním silám různé vybavení. Za třetí by se Rusové mohli podílet na výcviku těchto sil.