Platební karty po pádu letadla ukradli vojáci, upřesnila Varšava

Varšava – Za krádež a zneužití platebních karet obětí havárie polského prezidentského letadla u Smolensku nebyli zatčeni příslušníci ruských zvláštních policejních jednotek OMON, ale vojáci. Dnes podle listu Gazeta Wyborcza upřesnil své nedělní prohlášení polský vládní mluvčí Pawel Graś. Ruské ministerstvo obrany zatím událost nekomentovalo, napsala agentura Reuters.

Graś před novináři přiznal, že v neděli nepřesně informoval o profesi zatčených. Již v neděli zprávy o zadržení policistů rozhořčeně popřelo ruské ministerstvo vnitra.

Polská prokuratura vyšetřuje krádež dvou kreditních karet, které patřily Andrzeji Przewoźnikovi, jednomu z 96 lidí, kteří 10. dubna zahynuli při pádu polského stroje letícího do Katyně na západě Ruska. Przewoźnik byl šéfem polské organizace pečující o válečné památníky a hroby.

Polský list Rzeczpospolita uvedl, že celkem bylo v následujících dvou dnech po nehodě s jednou z Przewoźnikových karet uskutečněno jedenáct transakcí za 6 000 zlotých. Podle údajů k jeho druhé kartě bylo zaznamenáno šest neúspěšných pokusů o výběr hotovosti.