Chcete zhubnout? Pomůže vám dietní robotí slečna

Hongkong - Obezitu už si svět zvykl vnímat jako civilizační chorobu. Mnozí lidé s nadváhou často začínají hubnout s dobrými předsevzetími, ale nakonec je poruší a váha je zpátky. K tomu, aby se jim hublo snáze, by měla přispět jedna robotí slečna. Jmenuje se Autom, sestrojili ji v Hongkongu a softwarem vybavili v Americe. Umí mnoho věcí a na internetu jsou k dispozici další programy a funkce.

Podle Coryho Kidda, vynálezce Automa, je jeho robot velice chytrý. „Napřed vás pozdraví, zeptá se, co jste jedli a jak dlouho jste cvičili. Porovná to s cíli, které jste si stanovili, a dá vám radu nebo pochvalu. Hezky umí motivovat k hubnutí i k udržení váhy, pokud už jste zhubli,“ vysvětluje.

Výhoda Automa - oční kontakt

Video Hong Kong: dietní robot
video

Hong Kong: dietní robot

Pomůcek ke zhubnutí už je na světě bezpočet, ale Autom prý dokáže víc. Ve svém majiteli umí vzbudit dojem, že stojí při něm a drží mu palce, aby to tentokrát dokázal. „Víme, že jednou z opravdu důležitých věcí je to, že Autom je schopný očního kontaktu. Otáčí hlavou a dívá se na vás, což je velmi důležité,“ popisuje Kidd.

Autom si umí spočítat energetický příjem a výdej a porovnat ho s tím, jaký se hodí právě pro jeho pána. Pamatuje si i to, jak se mu v hubnutí dařilo třeba před měsícem a majitele jemně upozorní, pokud ve snahách polevuje. Jediným problémem by mohla být cena, vyjde totiž na pět set dolarů.

Problémem může být vysoká cena

Nutriční specialistka Caroline Apovianová upozorňuje, že třeba takový pás na běhání je dražší. „Problém spíš je, že mnoho obézních lidí si nemůže dovolit nejen robota, ale ani předplatné do tělocvičny,“ říká Apovianová s tím, že postupem času snad cena robota klesne a bude si ho moct dovolit víc lidí.

Autom už má první testy za sebou. Lidé, kteří se pokoušeli zhubnout s pomocí robota, prý vydrželi udržovat zdravý životní styl a hubnout dvakrát častěji než ti, kdo takového pomocníka neměli, a museli se tak spolehnout jen na svou silnou vůli a tabulky s kaloriemi.

Robot Autom se svým pánem
Robot Autom se svým pánem