Wulff ve třetím kole dostal 625 hlasů, tedy paradoxně dostatečný počet ke zvolení už v prvním nebo druhém kole, kde bylo zapotřebí získat absolutní většinu hlasů Spolkového shromáždění tvořeného 1244 německými poslanci a zástupci regionálních parlamentů.
V předchozích hlasováních se však pro něj vyslovilo jen 600 respektive 615 volitelů, což mu k vítězství ještě nestačilo. Ve třetím kole s Wulffem soupeřil už jen kandidát opoziční sociální demokracie (SPD) a Zelených Joachim Gauck, který obdržel 494 hlasů. Výsledek rozhodujícího kola určili volitelé postkomunistické Levice, kteří se po stažení své kandidátky Lukrezie Jochimsenové většinou zdrželi hlasování.

Vstup Evy Pláničkové v Událostech, komentářích
Vstup Evy Pláničkové v Událostech, komentářích
UK - 30.06.10
Německo má nového prezidenta
Vstup Evy Pláničkové z Berlína
Volba prezidenta v Německu
Telefonát Evy Pláničkové
V koalici Merkelové to zjevně skřípe
Wulff byl jednoznačným favoritem voleb, měl podporu vládních křesťanských demokratů z CDU a liberálů z FDP. Koalice měla mít pro jeho zvolení ve Spolkovém shromáždění dostatečnou sílu. I přesto ale v prvním ani v druhém kole neprošel, znamená to velké oslabení pro vládu kancléřky Angely Merkelové.
Právě na ni se nyní soustředí německá média. Podle komentátorů totiž neznamená zvolení jejího prezidentského kandidáta až ve třetí kole další politickou ránu, server Spiegel Online dokonce otevřeně píše o vládním debaklu a fiasku. „Je to skutečně velká prohra,“ soudí podle agentury Reuters politolog z Göttingenské univerzity Peter Lösche. „Značné množství lidí otevřeně opustilo vládní tábor a hlasovalo pro Gaucka,“ připomněl výsledky prvních dvou kol.Kancléřka si to však nemyslí a absolutní počet hlasů pro Wulffa ve třetím kole označila po skončení voleb za důkaz důvěry ve vládního kandidáta.
Hlavu státu vybírá 622 poslanců dolní komory německého parlamentu a stejný počet zástupců vyslaných všemi 16 regionálními zastupitelskými sbory. K vítězství v prvním nebo druhém kole potřeboval některý z uchazečů získat absolutní většinu hlasů, tedy nejméně 623. Ve třetím kole stačilo ke zvolení prostá většina odevzdaných hlasů.
Wulff bude celkově desátým prezidentem Spolkové republiky. Úřadu se ujme v pátek, kdy před zákonodárci obou komor německého parlamentu složí přísahu. Jeho úloha je podobně
Volba desátého prezidenta Spolkové republiky Německo se konala jen měsíc po odstoupení Horsta Köhlera, který tak reagoval na kritiku vyvolanou jeho výroky spojující nasazení německé armády v Afghánistánu se zajišťováním hospodářských zájmů Německa.