„Slovenští vězni“ z Guantánama ukončili hladovku

Bratislava - Tři vězni z americké základny na Guantánamu na Kubě - Alžířan, Egypťan a Tunisan, kterých se před necelým půlrokem ujalo Slovensko, ukončili po devíti dnech hladovku. Jsou nespokojení s tím, jak jejich integrace na Slovensku probíhá. Teď se s tamními úřady dohodli na dalším postupu. Zprostředkovat ho ale musel Úřad vysokého komisaře OSN a další, nevládní organizace.

Bývalí vězni z americké základny Guantánamo na Kubě, které přijalo v lednu Slovensko, měli být integrováni do společnosti. Měli se tak například učit slovensky a pomáhat jim v tom mají nevládní organizace. Vězni byli ale s postupem nespokojeni a zahájili před devíti dny hladovku, protože slovenská vláda údajně neplnila dohody. Ta obvinění odmítá a snaží se přistoupit na kompromis.

Adel Fattouh Al-Gazzar, vězeň:

„Některé z našich problémů se vyřešily, proto dnešním dnem končíme s hladovkou. Budeme spolupracovat se slovenskou vládou, aby se naše itegrace úspěšně dokončila.“

Video Reportáž Olgy Bakové
video

Reportáž Olgy Bakové

Detaily vyjednané dohody jsou tajné. Jisté ale je, že muži, kteří jsou tajně drženi za zdí s ostnatým drátem, by měli toto zařízení vyměnit za místo s volnějším režim. Tím bude jejich integrace do slovenské společnosti snazší. Součástí bude i to, že se vězni dozví, jaký je jejich právní status. Konečné slovo bude mít nový ministr vnitra. Tím pravděpodobně bude Daniel Lipnic, který se k tomu zatím nevyjadřuje, neboť má v současné době plné ruce práce při koaličních vyjednáváních.

Informace o dosažené dohodě potvrdil i vedoucí Úřadu vyokého komisaře OSN pro uprchlíky na Slovensku Peter Kresák. Podle jeho slov se i díky iniciativě jeho úřadu povedla obnovit komunikace, která do jisté míry bránila dalším postupům v integraci vězňů.