Z Řecka vyplula další loď do Gazy. Izrael ji varuje

Jeruzalém - Izrael prý nedovolí lodi s pomocí, která byla vypravena libyjskou organizací z Řecka, aby dorazila do palestinského pásma Gazy. Před šesti týdny došlo ve vodách u Gazy k násilnému incidentu, když izraelské síly zabránily v příjezdu do Gazy flotile lodí s humanitární pomocí, na nichž byli i militantní aktivisté. „Říkám velmi jasně, do Gazy nepřipluje žádná loď. Nedovolíme, aby byla narušena naše svrchovanost,“ prohlásil izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman ve vysílání armádní rozhlasové stanice. Loď Amalthea plující pod moldavskou vlajkou vyplula z Řecka v sobotu a zamířila k pásmu Gazy.

Výpravu organizuje charitativní nadace vedená synem libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Sajfem Islámem. Podle nadace loď veze 2 000 tun potravin a léků a splňuje mezinárodní normy. Na plavidle je 12 členů posádky a desítka aktivistů.

Cílem lodi je sice Gaza, ale pokud nebude moci do pásma doplout, zamíří do egyptského přístavu Ariš v severní části Sinajského poloostrova. Plavba by měla trvat 70 až 80 hodin. Zástupce nadace na lodi však sdělil, že loď směr měnit nebude.

„Velmi doufám, že zvítězí zdravý rozum a loď popluje do Ariše nebo že poslechnou izraelské obranné síly a zamíří do (izraelského přístavu) Ašdod,“ zdůraznil Lieberman.

Izraelská blokáda pásma Gazy, kde vládne militantní hnutí Hamas, se dostala pod drobnohled mezinárodního společenství od 31. května. Tehdy při operaci izraelských sil přišlo o život devět tureckých propalestinských aktivistů. Flotila s pomocí odmítla kompromisní návrh Izraele, aby byl náklad přepraven po souši. Izrael se pokusil lodi zastavit a podle něj vojáci jednali v sebeobraně, když na ně zaútočili aktivisté s noži a železnými tyčemi.

Podle OSN blokáda způsobila v Gaze humanitární krizi

Výkonný ředitel libyjské nadace Júsif Savaní prohlásil ještě před vyplutím lodi, že mise je mírová a jediným cílem je dodat humanitární pomoc Palestincům v Gaze. „Nejde o to dělat z toho událost či show na volném moři či něco takového,“ prohlásil.

Izrael udržuje blokádu Gazy, aby zabránil dodávkám zbraní pro Hamas. Nicméně po incidentu poněkud blokádu zmírnil a zavedl důkladné vyšetřování.

Podle OSN blokáda způsobila v Gaze humanitární krizi, z jejíž 1,5 milionu obyvatel jsou dvě třetiny závislé jistým způsobem na dodávkách zahraniční pomoci.