Chilští záchranáři se provrtali až k horníkům

Santiago de Chile - Záchranářům chilských horníků, kteří jsou od 5. srpna uvěznění závalem v dole na měď a zlato u severochilského města Copiapa, se dnes podařil zásadní průlom. Jeden z exkavátorů - souprav, které vrtají přístupovou šachtu - se dostal až na úroveň zavalených mužů. Nyní bude třeba rozšířit tunel, aby mohli být horníci dopraveni na povrch. To by mohlo trvat nejméně šest týdnů.

Hlavice exkavátoru T130 dosáhla hloubky 630 metrů. Podle agentur nyní vyvrtaná šachta končí v prostoru, který navazuje na úsek chodby, kde jsou horníci v hloubce 700 metrů zablokováni od 5. srpna. Úniková šachta má zatím průměr třicet centimetrů. „Dokončili jsme první fázi vrtu zvaného plán B. Dosáhli jsme se do hloubky 630 metrů, a to znamená, že teď můžeme chodbu rozšířit,“ uvedl koordinátor záchrany Andre Sougarret. Vrt by měl dosáhnout šířky 66 až 70 centimetrů. Pak budou horníci vytahováni jeden po druhém.

„Ať to ví celé Chile, celý svět a naše rodiny: Jsme šťastní z toho, co se dnes podařilo! Děkujeme, vládo, děkujeme, důlní společnosti, a děkujeme, kamarádi, co pro nás nahoře dřete,“ vzkázal na povrch uvězněný horník Mario Sepulveda.

Video Reportáž o zavalených hornících
video

Reportáž o zavalených hornících

Uvěznění horníci nyní sami začnou odstraňovat spadaný materiál. Pak přijdou na řadu výztuže nestabilních úseků. „Normálně vrtáme, abychom vytěžili ropu nebo plyn, vodu nebo minerály, ale lidský život, to je něco úplně jiného. Je to to nejdůležitější, co jsme zatím v životě těžili,“ zdůraznil operátor vrtné soupravy Brandon Fischer.

Skupinu 33 horníků našli záchranáři naživu 22. srpna poté, co pod zemí bez spojení se světem strávili 17 dní a na povrchu už vyhasínaly poslední jiskřičky naděje na zázrak. Během záchranných prací dostávají potraviny zásobovacím vrtem. Podle dosavadních propočtů by měli být vysvobozeni počátkem prosince, nejoptimističtější odhady hovoří o počátku listopadu.