Slovensko počet poslanců nesníží – k referendu přišlo málo lidí

Bratislava – Slovenské referendum o omezení poslanecké imunity nebo snížení počtu poslanců v Národní radě je neplatné. Podle neoficiálních konečných výsledků, které zveřejnil slovenský statistický úřad, přišlo hlasovat necelých 23 procent oprávněných voličů. Pro platnost plebiscitu byla potřebná nadpoloviční většina. Iniciátorem a hlavním zastáncem referenda byla vládní strana Svoboda a solidarita (SaS).

Slováci rozhodovali v šesti otázkách. Vedle omezení života parlamentu se mohli vyslovit pro zrušení poplatků za veřejnoprávní televizi a rozhlas, zavedení limitu 40 000 eur (asi milion korun) na cenu aut kupovaných pro orgány veřejné správy. Zbývající dvě otázky z šestice se týkaly možnosti volit po internetu a vynětí osob pověřených výkonem veřejné moci z možnosti uplatnit právo na odpověď podle tiskového zákona.

K urnám přišlo 22,84 procenta oprávněných voličů, což je čtvrtá nejnižší účast z šesti referend, které se na Slovensku zatím konaly. Platné dosud bylo jen jedno – to o vstupu země do Evropské unie v roce 2003. Oficiální výsledky včerejšího hlasování má ústřední volební komise zveřejnit dnes odpoledne.

Video Telefonát Olgy Bakové
video

Telefonát Olgy Bakové

Politolog: SaS využila referendum pro partajní cíle

Podle politologa Michala Horského voliči svým nezájmem o plebiscit neodmítli ani tak diskusi např. nad imunitou poslanců, ale především zneužívání referenda k politické kampani. „Strana SaS použila a zneužila referendum pro úzce partajní cíl a stěží mu lze proto připisovat větší hodnotu než drahému, za sedm a půl milionu eur 7,5 (asi 185 milionů Kč) uskutečněnému průzkumu veřejného mínění,“ dodal.

SaS referendum o zmíněných otázkách včetně návrhu snižování počtu poslanců iniciovala již před sněmovními volbami, což jí přineslo pozornost i poslanecká křesla. Původně se počítalo s tím, že by k plebiscitu lidé šli současně s volbou nových zákonodárců. Referendum za politický nástroj SaS odmítla opozice i větší část koalice. Premiérka Iveta Radičová sice hlasovat šla, plebiscit však označila za zbytečný. Prezident Ivan Gašpartovič hlasovat jít odmítl. Výsledek referenda však politickou scénu podle Horského zásadněji neovlivní.

Hlasující vyjádřili změnám podporu, byť marně

Nízkou účast v hlasování již předem naznačovaly průzkumy mínění. Z těch voličů, kteří přišli hlasovat, ale drtivá většina souhlasila se všemi změnami, které šestice otázek předkládala. Největší podporu získala druhá otázka týkající se omezení imunity poslanců tak, aby byli stíhatelní za přestupky stejně jako ostatní občané. Návrh podpořilo 95,4 procenta účastníků, proti bylo jen 1,73 procenta. Návrh na snížení počtu poslanců ze 150 na 100 podpořilo 92,76 procenta hlasujících, proti bylo 3,85 procenta. Relativně nejmenší podporu získal návrh na umožnění parlamentních voleb po internetu - pro bylo 70,46 procenta hlasujících, proti 22,22 procenta.

Souhlas získaly i návrhy na zavedení cenových limitů pro nákupy vládních limuzín, zrušení koncesionářských poplatků na rozhlas a televizi a zrušení práva na odpověď v médiích pro osoby pověřené výkonem veřejné moci. S některými tématy, jako je omezení imunity poslanců a umožnění voleb po internetu, počítá i programové prohlášení nynější vlády premiérky Ivety Radičové.