Švédská vláda nakonec nebude mít v parlamentě absolutní většinu

Stockholm - Švédská vláda pravého středu sice podle očekávání vyhrála dnešní parlamentní volby, ale nebude mít absolutní většinu. Podle neoficiálních výsledků získala 173 z 349 křesel, levicová opozice 156 a protiimigrační strana Švédští demokraté 20. Oznámily to agentury Reuters a AFP.

Předchozí projekce dávaly vládní koalici 175 křesel, tedy nejtěsnější možnou nadpoloviční většinu. Neoficiální výsledky ale nakonec odpovídají odhadům založeným na vyjádřeních voličů při odchodu z volebních místností.

Šéfka opozice Mona Sahlinová uznala prohru ve volbách. „Aliance (pravého středu) se s největší pravděpodobností stala největší minoritou,“ řekla Sahlinová svým spolustraníkům ze Švédské sociálnědemokratické dělnické strany. „Pokud dojde na sestavování vlády, mají přednost. My jsme prohráli.“

Video Telefonát Tomáše Sniegoně
video

Telefonát Tomáše Sniegoně

Švédští demokraté se do parlamentu dostávají poprvé. Jejich role je nejasná, protože pravicový i levicový blok předem spolupráci s nimi odmítly. Tato strana požaduje zastavení imigrace a za největší hrozbu pro Švédsko od konce druhé světové války označují islám.

Jimmie Åkesson
Zdroj: sverigedemokraterna.se
Autor: sverigedemokraterna.se