Venezuela volí nový parlament

Caracas - Venezuelané si dnes volí nový parlament. Na rozdíl od předchozích voleb se tentokrát rozhodly kandidovat i opoziční strany. Ty před pěti lety hlasování bojkotovaly – obávaly se totiž jeho zmanipulování. V rámci kampaně poukazuje opozice na vysokou kriminalitu, problémy s dodávkami elektřiny a vody. Vládní strana prezidenta Huga Cháveze, Jednotná socialistická strana Venezuely, chce ale zákonodárný sbor ovládnout, čemuž odpovídá i její volební kampaň. Opoziční Demokratická aliance, která sdružuje na 30 stran a hnutí, se musí spolehnout především na kampaň v ulicích, protože má omezený přístup do médií. Očekává se, že Chávezova strana získá nadpoloviční většinu hlasů.

Jak uvedl spolupracovník ČT Martin Rey, Chávezova kampaň je jako obvykle masivní, protože vláda disponuje velkými finančními prostředky. Neslibuje nic nového, ale spíše pokračování současné politiky. Hlavními body kampaně je pomoc nejchudším, eliminace kriminality a zlepšení dopravní infrastruktury, především pak stavba metra.

Problém opozice je podle Reye především v tom, že jí chybí lídr, jednota a jasný program, který by upoutal voliče. Každým dalším hlasováním navíc její šance na úspěch klesá, protože - byť má k dispozici opoziční televizní kanál i tisk - Chávez má média v zemi pod kontrolou a nemusí televizi prodloužit licenci. Opozice ale v každém případě posílí: parlamentní volby v roce 2005 totiž bojkotovala, protože nebyla zaručena jejich transparentnost.

Video Ve Venezuele jsou parlamentní volby
video

Ve Venezuele jsou parlamentní volby

Vítězstvím v roce 2005 získal Chávez nad zákonodárným shromážděním jednoznačnou kontrolu. Vládní koalice tehdy obsadila v parlamentu 114 křesel ze 167, 53 míst připadlo nezávislým poslancům.

Rey odhaduje, že Chávez letos získá kolem 60 procent hlasů. Připomíná ale, že parlament není tak důležitý jako prezidentský úřad, takže i kdyby prohrál, jeho pozice a politika se nezmění. V tomto směru budou podle Reye důležité až prezidentské volby v roce 2012.