Piráti si odskočili ze zajaté lodi unést jinou

Soul - Jihokorejské námořní komando osvobodilo dnes v Arabském moři loď, kterou v sobotu unesli somálští piráti. Osm únosců při tom vojáci zabili. Při akci byl postřelen i kapitán zajaté jihokorejské chemické lodi. Zbývající posádka lodi je ale v pořádku. Námořnictvo Jižní Koreje je součástí mezinárodní protipirátské patroly, která v oblasti působí. 

„Naši vojáci zachránili všech 21 členů posádky na palubě lodi Samho Jewelery, včetně osmi Korejců, které unesli somálští piráti,“ informoval o záchranné akci jihokorejský prezident I Mjon-bak. Prezident dodal, že v budoucnu nebude Jižní Korea tolerovat jakékoli chování ohrožující životy a bezpečnost jejích občanů.

Piráti unesli loď v sobotu, když byla na cestě ze Spojených arabských emirátů na Srí Lanku. Na palubě bylo 8 Korejců, 11 Barmánců a dva Indonésané.

Video Reportáž Jakuba Nettla
video

Reportáž Jakuba Nettla

Jihokorejská protipirátská mise, která v oblasti působí, okamžitě po únosu zahájila pátrání. Od soboty zajaté plavidlo Jihokorejci sledovali, v pátek nad ránem se pak rozhodli podniknout záchrannou akci. 

Využili k tomu chvilku, kdy se piráti chystali na další akci a opustili unesené plavidlo, aby mohli zaútočit proti jiné lodi. To se jim ale nevyplatilo. Jihokorejci okamžitě zahájili útok. Do akce se zapojily i vrtulníky, které na piráty několikrát vypálily. Několik únosců spadlo do vody. Kapitán lodi byl postřelen. Při přestřelce zemřelo osm pirátů, pět jich Jihokorejci zadrželi. 

Námořní lupiči i přes přítomnost mezinárodních flotil napadají lodě v Adenském zálivu i v Indickém oceánu. Na výkupném za unesená plavidla inkasují ročně miliony dolarů. Podle statistiky Reuters zadržují v současnosti 29 větších plavidel s více než 700 námořníky.