Maďarsko dostalo dva týdny na vysvětlení mediálního zákona

Brusel - Maďarsko má dva týdny na to, aby dokázalo, že sporný mediální zákon je ve shodě s evropskými standardy. Pokud tak neučiní, hrozí mu sankce. Takový byl obsah dopisu, který v pátek do Budapešti zaslal úřad eurokomisařky pro digitální agendu Neelie Kroesové, napsala agentura MTI. Budapešť se prozatím k dopisu nevyjádřila.

„Potvrzuji, že Maďarsko má dva týdny na odpověď. Poté si vyhrazujeme právo zahájit sankční proces,“ citoval Reuters mluvčího eurokomisařky Jonathan Todd. Dopis zmiňuje některé problematické části normy, jako jsou registrace všech médií včetně webových služeb nebo otázka takzvaného vyváženého zpravodajství. Kroesová již počátkem týdne oznámila, že ne všechny části zákona jsou „na první pohled uspokojivé“.

Kontroverzní legislativa vstoupila v platnost 1. ledna letošního roku, tedy ve stejný den, kdy se Budapešť ujala půlročního předsednictví Evropské unie. Nekonkrétní formulace paragrafů mohou podle kritiků sloužit k cenzuře protivládních hlasů. To vyvolává obavy také v řadě unijních zemí, které vyzvaly vládu maďarského premiéra Viktora Orbána ke změně zákona. Ten kritiku odmítá. Opakovaně ale přislíbil, že pokud Evropská komise uzná za vhodné normu změnit, udělá to.