Škodí mobily zdraví? Vědci to důkladně prověřují

Londýn - Dvě nové důkladné studie, na které dohlíží Světová zdravotnická organizace, se snaží odpovědět na otázku, zda mobily poškozují zdraví. Vědci navíc budou zkoumat i vliv jiných moderních technologií na vznik nemocí. Na rozdíl od předchozích studií se přitom zaměří také na dlouhodobé důsledky užívání mobilů a budou se snažit potvrdit či vyvrátit tvrzení krátkodobých studií, které ohrožení zdraví doposud neprokázaly.

„Zaměřujeme se na celou škálu nemocí: rakovinu kůže, leukémii, kardiovaskulární problémy, neurodegenerativní onemocnění, jako je roztroušená skleróza, Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba atd. Dosavadní studie se soustředily pouze na mozek. Jenže teď už se mobilní telefony nepoužívají pouze přiložením k hlavě. Proto chceme zjistit, jak působí na ostatní části těla,“ říká vedoucí výzkumnice londýnské univerzity Mireille Toledanová.

Projekt Cosmos proto chce oproti dosavadním studiím data sbírat mnohem déle. Některé zákeřné nemoci se totiž projeví až po několika letech. Vědci budou sledovat 2 miliony Britů po dobu 30 let. Získali přístup k jejich kompletním lékařským záznamům i k výpisům od mobilních operátorů. Jiným směrem se vydali ve Stockholmu. Institut Karolinska zkoumá, jaký vliv mají nejrůznější bezdrátové technologie na zdravotní vývoj dětí a mladých lidí.

Video Škodlivost mobilních telefonů
video

Škodlivost mobilních telefonů

„Pokud začnou mít lidé obavy, vůbec nezáleží na tom, jestli jsou podložené důkazy. Podívejte se třeba na geneticky modifikované plodiny. Opravdu záleží jen na tom, jestli si zákazník výrobek koupí. Proto když budou mít lidé jakékoli i sebemenší pochyby o škodlivosti mobilů na zdraví, budou se výrobci snažit upravit přístroje podle přání zákazníků,“ upozorňuje odbornice na mobilní technologie Flora Grahamová.

Nejen vnější nebezpečí

Dosavadní krátkodobé studie zatím neprokázaly, že by užívaní bezdrátových přístrojů nějak ohrožovalo lidské zdraví. Moderní technologie se však vyvíjejí bleskovým tempem. A využívají se ve stále více oblastech. „Mluvíme třeba o tabletách, které obsahují bezdrátové vysílače. Pilulku spolknete, přístroj se ve vašem těle aktivuje a vysílá zprávy lékaři, jak reagujete na léčbu. Tyto signály jsou samozřejmě velmi nízké a výrobci ujišťují, že neznamenají žádné riziko,“ uvádí Grahamová.

Jenže firmy tato tvrzení nijak podrobně podložena nemají. Protože se člověk v takových případech vystavuje elektromagnetickému záření nejen zvnějšku, ale i zevnitř, chce si Světová zdravotnická organizace nezávadnost technologií raději prověřit.

Výzkum mobilních technologií
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24