Na Kubě krátce zatkli známého disidenta Fariñase

Havana – Kubánská policie na sedm hodin zatkla známého disidenta Guillerma Fariñase. Oznámila to jeho matka Alicia Hernándezová. Fariñas je známý mimo jiné svými hladovkami za propuštění politických vězňů a proti potírání svobody slova. Loni získal Sacharovovu cenu za obhajobu lidských práv, kterou uděluje Evropský parlament. Ve vězení už celkem strávil 11 a půl roku a držel 23 hladovek.

Hernándezová sdělila, že její syn byl společně s několika dalšími lidmi zadržen policií po protestní akci v jeho rodném městě Santa Clara, které leží asi 280 kilometrů východně od Havany. Skupina byla na policii sedm hodin. „Jsme na svobodě. Zatkli nás proto, že jsme přišli na pomoc rodině, kterou chtěli vystěhovat. Mírumilovná opozice se musí věnovat občanským protestům jako ty, které jsme uspořádali,“ řekl po propuštění Fariñas v telefonickém rozhovoru s agenturou AFP.

Devětačtyřicetiletý psycholog a opoziční novinář zahájil poslední hladovku loni v únoru po smrti dalšího hladovkáře Orlanda Zapaty. Fariñas odmítl nabídku exilu ve Španělsku a svůj protest ukončil až počátkem července po oznámení kubánské vlády, že na svobodu bude propuštěno 52 politických vězňů. Čtyřicet z nich již vycestovalo do Španělska, jeden žije na svobodě na Kubě a 11 zbývajících je stále ve vězení.