Británie se možná vzdá greenwichského času

Londýn - Britská vláda chce zavést změnu času, která by posunula zemi o hodinu kupředu, tedy na úroveň většiny kontinentální Evropy. V praxi by to pro Brity znamenalo temnější rána a naopak večer déle světlo. Návrh na změnu časového pásma obsahuje nová turistická strategie země, kterou chce vláda přijmout do olympiády, kterou bude Londýn hostit příští rok.

Změna podle zastánců přinese Britům po práci 235 hodin světla navíc, měla by zvýšit počet turistů a přinést navíc asi 3,5 miliardy liber (102 miliardy Kč). Stejně tak by měla na většině území snížit počet dopravních nehod a omezit emise skleníkových plynů.

Proti změně jsou nicméně někteří politici ve Skotsku na severu, kde by byl posunutý východ slunce obzvlášť markantní. Skotové se obávají, že by tma ráno v zimě způsobila více dopravních nehod v době, kdy jezdí děti do školy. Proti jsou také zástupci zemědělců, kteří musejí brzy vstávat.

Nicméně ministerstvo kultury a sportu, které novou turistickou strategii připravilo, dalo najevo, že změna bude prosazena jen za všeobecného souhlasu. „Důvody pro změnu převáží, jen když s ní budou souhlasit lidé po celé zemi,“ řekl už loni v srpnu britský premiér David Cameron.

Británie, která je na stejné zeměpisné délce jako Francie či Španělsko, se řídí podle greenwichského času. Je v ní tedy o hodinu méně než ve středoevropském časovém pásmu, které zahrnuje většinu evropských zemí.

Británie zavedla na zkoušku středoevropský čas už v letech 1968 a 1971. Nakonec od změny upustila po stížnostech ze Skotska a severní Anglie. Pozdější statistiky ukázaly, že během těchto tří let poklesl počet mrtvých a těžce zraněných při automobilových nehodách o 2 500.