„Trpí stejnými neduhy jako celá ruská společnost – úplatky, styky s mafií,“ tvrdí politolog Nikolaj Petrov z centrum Carnegie. Podle něj tkví problém v tom, zda se může policie reformovat sama a zevnitř, jak to navrhl prezident. „Myslet si, že ji přejmenujeme a všechno se změní k lepšímu, je naivní,“ dodává.
Stává se to každou chvíli – policista má těžkou ruku a snadno stiskne spoušť. Třeba zastřelí řidiče sněžného pluhu, který mu narazí do auta, nebo zadrženého u výslechu. Vydírání, mučení, opilství. Výčet prohřešků ruských strážců zákona je dlouhý.

Reportáž Barbory Šámalové
Samostatnou kapitolou jsou pak úplatky. Sdružení Advokáti pro lidská práva přineslo děsivé odhalení. Specialista na boj s organizovaným zločinem si měsíčně může přijít v přepočtu na 390 tisíc korun. Dopravní policista na sto tisíc. Někteří řidiče pravidelně vydírají. Místo u dopravní policie se kupuje za milion korun.
„Dvě třetiny občanů policii nedůvěřují,“ říká Denis Volkov z Nezávislého centra pro výzkum veřejného mínění v Levadě. Podle ochránců práv se z reformy vytratilo to hlavní – omezení obušků, bití žen nebo domovní prohlídky bez příčiny. „Není schopná změnit policejní zvůli. Není to v zákoně, ale v praxi. Nikde se nepíše, jak mají policisté jednat s občany,“ vysvětluje Taťána Lokšinová z organizace Human Rights Watch. Za policejní násilí Rusko pravidelně kritizuje evropský soud. Jen osm procent případů úřady vyšetří a potrestají.
