Analýzu amerických odborníků má v červnu publikovat americký odborný časopis American Journal of Public Health. O výsledcích studie ale pochybuje OSN. Autoři se totiž opírali o data z let 2006 a 2007. Podle nich je každý den v Kongu znásilněno na 1150 žen. Více než polovina žen přitom vypověděla, že útočníkem byl manžel nebo partner. Výzkumníci vycházeli z informací konžské vlády získaných od 3400 žen, data pak přepočetli na celou populaci. Výsledky jsou proto překvapivě vysoké. Jde ale jen o odhady.
Spojené národy přitom odhadují, že počet znásilněných žen je až 26krát menší. Konžské úřady totiž mají každoročně ohlášeno kolem 16 tisíc znásilnění. Šéfka týmu OSN Beatrix Attingerová Colijnová proto tvrdí, že americká studie zkoumala příliš malý vzorek. Výzkumníci také prý nevzali v potaz další okolnosti včetně kulturních zvyklostí. Colijnová navíc tvrdí, že statistiky, ze kterých Američané čerpali, jsou už zastaralé a neodpovídají skutečnosti.
„Nepotřebujeme čísla jako tato, abychom věděli, že sexuální násilí je problém, je tu mnoho dalších druhů násilí a problémů týkajících se lidských práv, kterými je potřeba se zabývat,“ prohlásila.
Kongo, země s asi 60 miliony obyvatel a rozlohou odpovídající přibližně západní Evropě, má za sebou několik desítek let ozbrojeného konfliktu, pro který bylo typické sexuální násilí na civilistech. V některých východokonžských provinciích je hromadné znásilňování nadále velmi časté.