Každou minutu a čtvrt je v Kongu znásilněna žena

Dakar - Demokratická republika Kongo je pro ženy nejnebezpečnější zemí na světě. Ze studie amerických výzkumníků vyplývá, že každý rok je v této africké zemi znásilněno víc než 400 tisíc žen. Každou hodinu tak přibude 48 obětí. OSN ale o výsledcích studie, která se opírala o data z let 2006 a 2007, pochybuje. Světová organizace odhaduje počet obětí za rok na 16 tisíc. V zemi probíhá ozbrojený konflikt a hromadné znásilňování se používá jako zbraň proti civilistům.

Analýzu amerických odborníků má v červnu publikovat americký odborný časopis American Journal of Public Health. O výsledcích studie ale pochybuje OSN. Autoři se totiž opírali o data z let 2006 a 2007. Podle nich je každý den v Kongu znásilněno na 1150 žen. Více než polovina žen přitom vypověděla, že útočníkem byl manžel nebo partner. Výzkumníci vycházeli z informací konžské vlády získaných od 3400 žen, data pak přepočetli na celou populaci. Výsledky jsou proto překvapivě vysoké. Jde ale jen o odhady. 

Spojené národy přitom odhadují, že počet znásilněných žen je až 26krát menší. Konžské úřady totiž mají každoročně ohlášeno kolem 16 tisíc znásilnění. Šéfka týmu OSN Beatrix Attingerová Colijnová proto tvrdí, že americká studie zkoumala příliš malý vzorek. Výzkumníci také prý nevzali v potaz další okolnosti včetně kulturních zvyklostí. Colijnová navíc tvrdí, že statistiky, ze kterých Američané čerpali, jsou už zastaralé a neodpovídají skutečnosti. 

„Nepotřebujeme čísla jako tato, abychom věděli, že sexuální násilí je problém, je tu mnoho dalších druhů násilí a problémů týkajících se lidských práv, kterými je potřeba se zabývat,“ prohlásila.  

Kongo, země s asi 60 miliony obyvatel a rozlohou odpovídající přibližně západní Evropě, má za sebou několik desítek let ozbrojeného konfliktu, pro který bylo typické sexuální násilí na civilistech. V některých východokonžských provinciích je hromadné znásilňování nadále velmi časté.