Papež, nebo golem? Italové odhalili prapodivnou sochu

Řím - K poctě výročí narozenin papeže Jana Pavla II. (1920-2005) byl před hlavním nádražím v Římě odhalen jeho památník. Slavnostní ceremonie se mimo jiné zúčastnil hlavní vikář římské diecéze kardinál Agostino Vallini a starosta Říma Gianni Alemanno. Podoba sochy ale budí rozpaky. Spíše než Jana Pavla II. připomíná golema.

Autorem sochy ze zeleno-stříbrného bronzu je římský umělec Oliviero Rainaldi. Je 5,5 metrů vysoká a zobrazuje papežovu hlavu s detailními rysy obličeje, tělo je zobrazeno jako kabát, který má poskytovat ochranu. To podle Rainaldiho má symbolizovat duchovní oběť papeže.

Spíše než papeže a jeho plášť však socha připomíná golema a dokonce podle neoficiálního vyjádření z Vatikánu strážní budku pro policisty. Někteří v soše poznávají rysy Benita Mussoliniho. Vatikánský list L'Osservatore Romano dokonce uvedl, že náměstí vypadá s touto sochou jako po bombardování.

Nádraží Termini bylo krátce po papežově smrti přejmenována na Termini - Giovanni Paolo II.

/*json*/{"map":{"lat":41.901222971106,"lng":12.501883506775,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/