Papež, nebo golem? Italové odhalili prapodivnou sochu

Řím - K poctě výročí narozenin papeže Jana Pavla II. (1920-2005) byl před hlavním nádražím v Římě odhalen jeho památník. Slavnostní ceremonie se mimo jiné zúčastnil hlavní vikář římské diecéze kardinál Agostino Vallini a starosta Říma Gianni Alemanno. Podoba sochy ale budí rozpaky. Spíše než Jana Pavla II. připomíná golema.

Autorem sochy ze zeleno-stříbrného bronzu je římský umělec Oliviero Rainaldi. Je 5,5 metrů vysoká a zobrazuje papežovu hlavu s detailními rysy obličeje, tělo je zobrazeno jako kabát, který má poskytovat ochranu. To podle Rainaldiho má symbolizovat duchovní oběť papeže.

Spíše než papeže a jeho plášť však socha připomíná golema a dokonce podle neoficiálního vyjádření z Vatikánu strážní budku pro policisty. Někteří v soše poznávají rysy Benita Mussoliniho. Vatikánský list L'Osservatore Romano dokonce uvedl, že náměstí vypadá s touto sochou jako po bombardování.

Video Řím má novou sochu Jana Pavla II.
video

Řím má novou sochu Jana Pavla II.

Nádraží Termini bylo krátce po papežově smrti přejmenována na Termini - Giovanni Paolo II.

/*json*/{"map":{"lat":41.901222971106,"lng":12.501883506775,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/