Republikán Romney vstoupil do boje o Bílý dům

Washington - Bývalý guvernér amerického státu Massachusetts Mitt Romney dnes oficiálně oznámil kandidaturu na prezidenta USA. Z průzkumů vychází jako největší favorit mezi uchazeči o republikánskou nominaci do voleb, jež se uskuteční příští rok v listopadu. Romney na prezidenta kandidoval již při minulých volbách, tehdy ale neuspěl v primárkách; republikáni nakonec vyslali do voleb Johna McCaina. Před Romneym se oficiálně do boje o Bílý dům přihlásili tři republikáni.

Romney prohlásil, že chce Spojené státy vést za lepší budoucností. Současný prezident Barack Obama podle něj zklamal jak v hospodářské, tak v zahraniční politice.

Podle politologů má čtyřiašedesátiletý Romney určitou výhodu v tom, že je mezi republikány, kteří by mohli do primárek vstoupit, jediným výrazným umírněným kandidátem. Většina jeho soupeřů zastává spíše konzervativní postoje, takže se patrně soustředí hlavně na boj mezi sebou, aby se proti sobě vymezili.

Umírněnější postoj může být i Romneyho nevýhodou. V době, kdy stál v čele Massachusetts, tento stát schválil zdravotní reformu podobou té, kterou na federální úrovni prosadil americký prezident. Obamova zdravotní reforma je přitom republikánům trnem v oku a mnozí slibují, že ji v případě volebního vítězství zruší.

Proti Romneymu také může hrát jeho víra. Republikáni v jižních státech, kteří jsou převážně evangelíci, se budou podle analytiků zdráhat volit mormona.

Průzkumy ale zatím stále staví Romneyho do čela možných republikánských uchazečů o Bílý dům. Jeho podpora je výrazně vyšší než u zbývajících politiků, kteří už kandidaturu oficiálně oznámili - bývalého předsedy Sněmovny reprezentantů Newta Gingriche, kongresmana Rona Paula a bývalého guvernéra Minnesoty Tima Pawlentyho. Srovnatelnou podporu jako Romney má například bývalá guvernérka Aljašky Sarah Palinová, ta ale zatím neuvedla, zda kandidovat bude.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Soud zamítl námitku jihokorejského prezidenta proti zatykači

Jihokorejský soud zamítl námitku prezidenta Jun Sok-jola proti zatykači, který na něj byl vydán a jehož platnost vyprší v pondělí 6. ledna, píše agentura Jonhap. Policie se pokusila Juna zadržet v jeho rezidenci v pátek, ale po šestihodinovém napjatém střetu s prezidentskou ochrankou se stáhla. Junovi byly pozastaveny jeho prezidentské pravomoci po neúspěšném pokusu zavést v zemi stanné právo.
před 1 hhodinou

Desetitisíce Libanonců se navzdory příměří ještě nevrátily do svých domovů

Izrael uzavřel s libanonským teroristickým hnutím Hizballáh na konci listopadu příměří, mnoho lidí však přišlo kvůli intenzivním bojům o své domovy nebo nemají peníze. Desetitisíce Libanonců se tak ještě nestihly nebo nemohou vrátit domů a bydlí v uprchlických táborech. V Libanonu natáčel štáb ČT se zpravodajem Václavem Černohorským.
před 2 hhodinami

USA se loučí s Jimmym Carterem

Započaly pohřební obřady na počest exprezidenta USA Jimmyho Cartera, který zemřel minulou neděli. Rakev dopravila speciální kolona nejprve do jeho rodného města Plains v Georgii, následně do Atlanty. Tam v budově jeho prezidentské knihovny bude moct široká veřejnost uctít jeho památku.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Alkohol v USA by mohl nést varování podobně jako tabák

Etikety na lahvích s alkoholem ve Spojených státech by měly nést varování před rizikem rakoviny podobně jako u tabákových výrobků. Návrh přišel od šéfa amerického úřadu pro veřejné zdraví Viveka Murthyho. Změnit by se mohla také zdravotnická doporučení ohledně konzumace alkoholických nápojů. V reakci na zprávu koncem týdne poklesly akcie amerických i evropských výrobců alkoholu.
před 12 hhodinami

Po krachu jednání o vládě v Rakousku Nehammer rezignuje

Rakouští lidovci (ÖVP) v sobotu ukončili vyjednávání o vládní koalici se sociální demokracií (SPÖ). Ta uvedla, že dohoda s lidovci nebyla možná. Z jednání odešlo už v pátek liberální hnutí NEOS. Rakouský kancléř a šéf lidovců Karl Nehammer po krachu jednání oznámil, že odstoupí z obou svých funkcí.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Rusové podle DPA dobyli u Pokrovsku další tři obce

Navzdory vysokým ztrátám ruská armáda na východě Ukrajiny zřejmě pokračuje v dobývání dalších území ve válce, kterou začala plnohodnotnou invazí v únoru 2022. Podle agentury DPA se ukrajinští obránci museli vzdát dalších tří obcí u města Pokrovsk, důležitého logistického uzlu v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, o který se bojuje už měsíce.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Šéfové jihokorejské prezidentské ochranky odmítli přijít k výslechu

Dva nejvyšší představitelé jihokorejské prezidentské ochranky odmítli žádost policie, aby se v sobotu dostavili k výslechu. Protikorupční úřad nyní naléhá na úřadujícího prezidenta Čche Sang-moka, aby Prezidentskou bezpečnostní službu (PSS) přiměl ke spolupráci. Vyšetřovatelé chtěli v pátek zatknout prezidenta Jun Sok-jola a prezidentská služba jim v tom zabránila. V zemi mezitím pokračují masivní protesty. Do ulic znovu vyšli Junovi příznivci i odpůrci.
před 19 hhodinami

Nový režim v Sýrii zahájil hon na asadovce

Vládnoucí islamisté v Sýrii v čele se skupinou Haját Tahrír aš-Šám (HTS) začali zatýkat vysoké důstojníky armády a obávaných tajných služeb svrženého režimu. Zatímco diktátor Bašár Asad s rodinou a uloupeným bohatstvím uprchl do Moskvy, tisíce mučitelů odpůrců jeho režimu se v zemi dál skrývají.
včera v 09:30
Načítání...