Německá tajná služba spolupracovala s libyjskou a nebyla sama

Berlín – Již před více než deseti lety spolupracovala německá rozvědka s tajnou službou nyní svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Německému týdeníku Bild am Sonntag to řekl bývalý koordinátor německých tajných služeb Bernd Schmidbauer. Americké a britské deníky tento týden uvedly, že kolem roku 2004 spolupracovaly s Kaddáfího tajnými službami i americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) a britská rozvědka MI6 (SIS). Vše dokládají tajné dokumenty, kterých se zmocnila libyjská Národní přechodná rada (NTC).

„V první řadě šlo o informace pro boj proti terorismu a tím pádem o německé bezpečnostní zájmy,“ přiblížil spolupráci německé a libyjské rozvědky Schmidbauer, který v úřadu tehdejšího kancléře Helmuta Kohla koordinoval činnost německých tajných služeb. „Libyjská tajná služba měla přístup ke zdrojům, na něž německé služby nedosáhly. S pomocí těchto informací jsme mohli bránit teroristickým hrozbám vůči naší zemi,“ doplnil.

Libye spolupracovala i s americkou CIA

Schmidbauer ale zdůraznil, že německá rozvědka nikdy nepřistoupila ke společným akcím s libyjskou tajnou službou. Britské a americké deníky informovaly i o spolupráci tamních tajných služeb s Kaddáfího režimem. CIA podle nich pomáhala Tripolisu sledovat pohyb osob, které libyjský režim považoval za nebezpečné. Washington také údajně posílal podezřelé z terorismu do Libye k výslechům a navrhoval otázky, které by měli libyjští vyšetřovatelé klást.

Britská tajná služba zase pro Libyjce údajně zjišťovala, komu patří určitá telefonní čísla. Vydávala prý také Kaddáfímu režimu zajatce, které si Tripolis vyžádal. Britský ministr zahraničí William Hague i americká diplomacie se k informacím o spolupráci tajných služeb s Kaddáfím odmítli vyjádřit.

Spolupráci tajných služeb dokládají nalezené dokumenty

V rozhovoru pro televizi Al-Arabíja uvedl bývalý ministr Kaddáfího vlády Ibráhím Kvaídar, nyní představitel NTC, že se radě podařilo získat tajné dokumenty, které odhalují řadu případů spojených s režimem svrženého vůdce Muammara Kaddáfího. „Příslušná komise dokumenty studuje,“ prohlásil Kvaídar v rozhovoru pro program Panorama. Postupně pak z nich bude uveřejňovat některé informace. Kvaídar vysvětlil, že dokumenty se nacházely v bezpečnostním úřadu v Tripolisu a jejich kopie byly uloženy v Kaddáfího rezidenci Báb al-Azízíja.

Mimo jiné lze z dostupných dokumentů vyčíst, že Kaddáfí pomáhal Íránu v irácko-íránské válce dodávkami zbraní a svých vojenských sil. „Mezitím předstíral, že je zastáncem režimu Saddáma Husajna pod vlajkou arabského nacionalismu,“ popsal Kvaídar. Podobně činil podle Kvaídara v případu Afriky. Zatímco podporoval několik režimů v afrických zemích, pomáhal povstalcům ve stejných zemích, aby režimy destabilizovali.  

Muhammad Faíz Farhát z káhirského centra pro strategická studia soudí, že NTC bude v zacházení s dokumenty velmi opatrná a naloží s nimi ve svém zájmu. Například nejnovější zveřejnění některých dokumentů o podpoře Kaddáfího americkou Ústřední zpravodajskou službou (CIA) podle něj mělo pomoci vymezit budoucí vztahy mezi USA a NTC. Americké a britské deníky tento týden uvedly, že kolem roku 2004 spolupracovaly s Kaddáfího tajnými službami CIA a britská rozvědka MI6 (SIS).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Albánci hlasují v parlamentních volbách, kampani dominovala integrace do EU

V Albánii se konají parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát usiluje premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snaží další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.
před 8 mminutami

Putin navrhl přímé rozhovory s Ukrajinou

Ruský vládce Vladimir Putin navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Šéf Kremlu reagoval na výzvu k bezpodmínečnému 30dennímu příměří, kterou v sobotu učinil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spolu s lídry Francie, Německa, Británie a Polska. Ukrajina se již více než tři roky brání plnohodnotné ruské vojenské agresi.
01:59Aktualizovánopřed 28 mminutami

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 2 hhodinami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 11 hhodinami

Pákistán a Indie se vzájemně obviňují z porušení uzavřeného příměří

Pákistán krátce po jejím uzavření porušil dohodu o příměří, řekl v sobotu pozdě odpoledne agentuře AFP zdroj blízký indické vládě. Ve městě Šrínagar v indické části Kašmíru byly podle Reuters slyšet výbuchy. O porušování příměří a pokračování pohraničních šarvátek ale podle agentur hovoří také pákistánští představitelé. Americký prezident Donald Trump dříve odpoledne oznámil, že se Indie s Pákistánem dohodly na úplném a okamžitém klidu zbraní. Potvrdil to i pákistánský ministr zahraničí a následně i indická diplomacie. Napětí v regionu vyvolal útok na indické turisty v Kašmíru minulý měsíc.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

„Vrátilo se nás 37, žijeme dva.“ Pamětníci popsali konec druhé světové války

Pro některé je výročí konce druhé světové války jen historické datum, pro jiné zcela osobní vzpomínka. V Izraeli se setkali dva muži, kteří jsou na světě jen díky událostem z května 1945. Zatímco Pavel Jelínek po válce nakonec zůstal v Liberci, Avri Fischer z Bratislavy odešel do Izraele, konkrétně do vesnice Kfar Masaryk, kterou založili českoslovenští Židé. Setkání obou pamětníků zorganizoval Pavel Jelínek mladší.
před 12 hhodinami

Církev by se měla zabývat umělou inteligencí, řekl nový papež kardinálům

Katolická církev by se měla ve své sociální doktríně zaměřit na novou průmyslovou revoluci a rozvoj umělé inteligence, řekl kardinálům nový papež Lev XIV. Vyzval také, aby církev pokračovala ve směru, který nastavil Druhý vatikánský koncil, který zahájil reformu církve, stojí v textu papežova projevu, který Vatikán rozeslal novinářům.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Evropští lídři dohodli příměří, pohrozili sankcemi. Návrh zvážíme, vzkázal Kreml

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a lídři velkých zemí Evropy se shodli na třicetidenním příměří od pondělí. Evropa i USA zkoordinují nové sankce, pokud ruský vůdce Vladimir Putin odmítne, zaznělo v Kyjevě na setkání vrcholných představitelů takzvané koalice ochotných. Účastníci schůzky hovořili telefonicky i se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem. Rusko podle mluvčího Kremlu návrh zváží, ale má vlastní stanovisko. Původně Kreml reagoval slovy, že se nenechá zastrašit.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...