Oznámení o složení nové libyjské vlády odloženo, boje pokračují

Tripolis – Noví libyjští vůdci odložili oznámení o obsazení ministerských křesel na neurčito. Původně měli složení nové přechodné vlády oznámit dnes, nedokázali se ale shodnout na jejím složení. Povstalecké síly zároveň pokračují v ofenzivě na Syrtu, jednu z posledních bašt sil loajálních svrženému vůdci Muammaru Kaddáfímu, v níž se údajně skrývá jeden z Kaddáfího synů.

Povstalecký premiér Mahmúd Džibríl v pondělí řekl, že libyjská Přechodná národní rada (NTC) hodlá do deseti dnů vytvořit novou povstaleckou vládu, která bude rozšířena o zástupce povstaleckých skupin z libyjských regionů. Rada tak chce podle Džibríla zabránit rivalitě mezi jednotlivými uskupeními rebelů. Nová vláda bude pověřena řízením země v přechodném období do parlamentních voleb a vypracování nové ústavy.

Povstalecký premiér Mahmúd Džibríl:  

„Dohodli jsme se na obsazení řady vládních postů. Další jsou ale ještě předmětem diskusí, doufáme však, že je co možná nejdříve ukončíme.“


Povstalecké síly dnes pokračovaly v ofenzivě na Syrtu. Snaží se prý umožnit odchod z tohoto města civilistům. „Hlavním problémem je, že ve městě se nacházejí děti a civilisté, a proto nechceme použít raket Grad nebo těžkého dělostřelectva při jeho dobývání,“ řekl AFP jeden z povstaleckých velitelů. „Na druhé straně však nás oni (Kaddáfího bojovníci) ostřelují z těžkých zbraní,“ dodal.

Podle zpravodaje AFP byly dnes slyšet exploze a dělostřelecká palba podél celého pobřežního okraje tohoto města se 130 000 obyvatel. Na silnici vedoucí jižněji ke kruhovému objezdu, o který se sváděly urputné boje v sobotu, ale panoval klid. Povstalečtí bojovníci se proto snažili uvolnit a zajistit hlavní tepny v Syrtě, aby ji mohly rodiny a děti opustit.

Povstalečtí bojovníci jsou podle AFP přesvědčeni, že se na jižním předměstí Syrty skrývá jeden ze synů svrženého libyjského vůdce, Mutasim Kaddáfí. V rádiových rozhovorech zachycených povstalci prý jeden z Kaddáfího věrných důstojníků říkal: „Pane, pane, budeme vás chránit, jak nám to nařídil váš otec.“

Radost nad dnešním zklidněním situace kolem Syrty neskrývají podle AFP zdravotníci. Personál polní nemocnice zřízené na čerpací stanici asi pět kilometrů od centra Syrty dnes přijal jen jednoho lehce zraněného.

„Sobota byla nejkrvavějším dnem,“ řekl doktor Núrí Niarí s poukazem na neustávající sobotní příliv zraněných bojovníků v kritickém stavu, z nichž 17 zraněním podlehlo. Podle NTC bylo od čtvrtečního zahájení ofenzivy na Syrtu zabito 40 bojovníků.