Britská vláda odškodní rodiny obětí z „Krvavé neděle“

Londýn - Britská vláda zaplatí odškodné rodinám zraněných nebo zabitých při takzvané „Krvavé neděli“. Oznámilo to tamní ministerstvo obrany. V severoirském Londonderry přišlo v lednu 1972 o život 13 lidí. Britští výsadkáři začali pálit do účastníků pokojného katolického protestního pochodu. Vláda se za zásah omluvila. Ještě není jasné, kdo přesně kompenzace dostane a jak budou vysoké.

Dvanáctileté vyšetřování „Krvavé neděle“ dospělo v roce 2010 k závěru, že vinu nesou britští vojáci. Premiér Cameron se za to loni v červnu v parlamentu jménem vlády omluvil a prohlásil, že smrt obětí je „neoprávněná“ a „neospravedlnitelná“. Na premiéra se teď obrátili právníci rodin obětí s žádostí o odškodné. Ministerstvo obrany oznámilo, že hodlá tyto požadavky vyřešit co nejrychleji. 

Střelba v Londonderry byla klíčovým momentem v konfliktu mezi katolíky a protestanty, který propukl již koncem 60. let. Konzervativní vláda premiéra Edwarda Heathe v roce 1972 tvrdila, že parašutisté z elitní jednotky stříleli na protestující v sebeobraně. Jenže svědci z místa činu tvrdili opak. 


Až na konci 90. let dal celý incident znovu prošetřit tehdejší premiér Tony Blair. Závěrečná zpráva soudce Marka Savillea nakonec ukázala, že všechno bylo naopak a že vojáci stříleli do neozbrojených civilistů. Některé oběti zemřely, když utíkaly nebo když chtěly pomoci raněným. Nepotvrdilo se tak tedy, že výsadkáři stříleli poté, co na ně protestující zaútočili kameny. 

Po takzvané „Krvavé neděli“ se zástupy katolických mladíků začaly hlásit do Irské republikánské armády (IRA) a následující vleklý násilný konflikt si vyžádal na 3600 mrtvých. Toto období, označované v Británii jako Troubles (Nepokoje), skončilo až v roce 1998.

6 minut
Rozhovor s Ivanem Kytkou
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti".
před 27 mminutami

Trumpovy výpady udělaly z kanadských liberálů favority voleb

Kanadští liberálové měli podle průzkumů ztrátu dvaceti procentních bodů za opozičními konzervativci a směřovali k porážce ve volbách, které jsou vypsané na 28. dubna. Útočná rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě však během uplynulých měsíců semkla voliče kolem vládních liberálů, kterým se podařilo zvrátit dosavadní trend. Jejich podpora vzrostla i v provincii Québec, která v uplynulých volbách byla doménou strany Québecký blok (QB).
před 2 hhodinami

SledujteTisíce lidí se ve Vatikánu naposledy loučí s papežem

Veřejnost se od pátečního brzkého rána může v bazilice svatého Petra naposledy rozloučit se zesnulým papežem Františkem. V několik stovek metrů dlouhé frontě před nejvýznamnějším katolickým chrámem stále stojí tisíce lidí, na vstup se čeká až dvě hodiny. Podle posledních zpráv se s v pondělí zesnulým osmaosmdesátiletým papežem rozloučilo téměř 130 tisíc lidí.
08:56Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V Narvě na hranici s Ruskem vytvoří Estonsko vojenskou základnu

Pobaltské státy od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu posilují svou obranyschopnost. Estonsko tento týden oznámilo, že v pohraničním městě Narva vznikne vojenská základna se stovkami vojáků. Společně s Litvou a Lotyšskem už dříve informovaly o vybudování „obranné linie“ na hranicích s Běloruskem a Ruskem. Jeho menšina v Pobaltí čítá skoro devět set tisíc osob.
před 4 hhodinami

Při vzpomínce na oběti šoa promluvila v Jeruzalémě i rodačka z Děčína

Miliony Izraelců sledovaly v přímém přenosu připomínku dne obětí šoa. V publiku vedle sebe usedli političtí rivalové, vojenské špičky i šéfové zpravodajských služeb. Na 80. výročí ukončení války se jedním z řečníků na tradiční pietě z památníku Jad Vašem v Jeruzalémě stala i česká rodačka Eva Erbenová. Narodila se v Děčíně, jako jediná z rodiny přežila holocaust a po únorovém převratu odešla z Československa do Izraele. Je jí 94 let.
před 6 hhodinami

Sovětské názvy ulic či zabírání bytů. Jak se Rusové chovají na okupovaných územích

Plnohodnotná ruská invaze na Ukrajinu trvá již přes tři roky a Rusové mezitím pokračují v osídlování okupovaných území. Server BBC informoval o tom, jak okupanti zabavují ukrajinské byty v Mariupolu, přičemž zároveň vystavují domy nové. Podle stejného schématu postupují Rusové také v Berďansku, který chtějí podle plánu přestavět. Odstranit při tom mají například i školu či ulici. Některé názvy berďanských ulic už navíc nesou sovětské názvy.
před 7 hhodinami

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
před 8 hhodinami

Americký soud zablokoval část Trumpova výnosu o pořádání voleb

Americký soud zablokoval část exekutivního výnosu prezidenta Donalda Trumpa z konce března, který měl zavést nová pravidla pro pořádání federálních voleb včetně požadavku na předkládání úředního dokladu o občanství při registraci voliče. Vedení demokratů a řada občanských sdružení tento výnos kritizovaly s tím, že hrozí, že oprávněným občanům bude odepřeno volební právo. Informovaly o tom tiskové agentury Reuters a AP.
před 8 hhodinami
Načítání...