Indiánské léto v Bolívii: Dálnice zatím nebude

La Paz - Bolívie prozatím upouští od výstavby dálnice, která vyvolala ostré protesty indiánských obyvatel. Prezidenta Eva Moralese k zastavení projektu přiměly drsné střety demonstrantů s policií, obyvatelé pralesa dokonce zajali jako rukojmí ministra zahraničí Davida Choquehuancu, který přijel za vládu vyjednávat.

Demonstranty rozehnala policie, razance zásahu ale vyvolala v zemi takové pobouření, že odstoupili ministři obrany a spravedlnosti. Obrovský odpor nakonec přinutil ke změně plánů i prezidenta Moralese - hlavního zastánce projektu.

Tři sta kilometrů nové komunikace měla postavit za brazilské peníze brazilská firma z města Cochabamba do San Ignácia de Moxos v amazonské nížině. Brazílie by díky ní získala přístup k tichomořským přístavům v Peru a Chile. Rezervace a národní park Isiboro jsou ale pro bolivijské Indiány posvátné. Dálnice podle nich rozpoutá lavinu nelegální těžby dřeva v deštném pralese a osídlování. Pokud teď vláda vypíše referendum, dozví se od nich jednoznačné ne. „Musíme zahájit národní dialog, zejména v regionech, které budou mít z dálnice prospěch nebo do kterých zasáhne. Dokud diskuse neproběhne, stavba v národním parku Isiboro zůstane zastavená,“ prohlásil prezident Morales.

Video Bolívie kvůli protestům zatím upouští od dálnice
video

Bolívie kvůli protestům zatím upouští od dálnice

Bolívie kvůli protestům zatím upouští od dálnice

PP 27.9.

Reportáž Jakuba Nettla