Saúdskoarabský král zrušil bičování odsouzené řidičky

Rijád - Saúdskoarabský král Abdalláh zrušil trest řidičce, kterou soud v pondělí potrestal deseti ranami bičem za porušení zákazu řízení automobilu. Na svém účtu na Twitteru to dnes uvedla manželka jednoho z nejbohatších saúdskoarabských investorů princezna Amíra Tavílová. Žena identifikovaná soudními zdroji jako Šama usedla za volant v červenci v Džiddě. Zúčastnila se kampaně Women2drive, jejímž cílem bylo přimět úřady království povolit ženám řídit automobil. Podle aktivistek se Šama proti rozsudku odvolala.

„Šamino bičování bylo zrušeno. Díky našemu králi… Jsem si jistá, že všechny saúdskoarabské ženy budou šťastné,“ uvedla Tavílová.

Rozsudek byl vynesen jen den po vystoupení, v němž král Abdalláh oznámil, že Saúdské Arabky budou moci od roku 2015 volit a kandidovat v místních volbách.

Saúdská Arábie je jedinou zemí, která nedovoluje ženám řídit automobil. Zákaz není zapsán formou zákona, ale je vyjádřen náboženským ediktem, který má stejnou váhu jako zákon. Jeho dodržování kontroluje policie. Chtějí-li Saúdské Arabky někam cestovat, musí sedět za volantem automobilu muž.

Aktivistky z Women2Drive vyzvaly v létě prostřednictvím internetu ženy, aby se vzepřely společnou protestní akcí a aby 17. července vyjely v autech samy. Akce se tehdy zúčastnily ženy hlavně ve městech, většina z nich měla řidičský průkaz pořízený v cizině. Šama byla první z provinilých řidiček, kterou soud odsoudil. Proces s dalšími dvěma má následovat do konce roku.

Sama princezna Tavílová před dvěma lety přiznala, že v cizině řídí automobil, a řekla také, že je připravena být řidičkou i v Saúdské Arábii, jakmile to zákon dovolí.