Pět nejhorších rozhodnutí v dějinách Nobelových cen

Oslo/Stockholm – Letošní vyhlašování Nobelových cen postihlo nepříjemné nedopatření, když výbor vyznamenal vědce, který zemřel. Jenže v historii tohoto ocenění bylo kiksů víc. Server Live Science sestavil přehled pěti nejhorších rozhodnutí v dějinách udělování Nobelových cen.

Gándhí nikdy nedostal cenu za mír 

Indický duchovní vůdce Mahátma Gándhí byl na Nobelovu cenu míru nominován celkem pětkrát. Nikdy ji ale nedostal. A to ani v roce 1948, kdy zemřel. Nobelův výbor totiž neuděluje cenu posmrtně. V roce 1948 proto výbor odmítl udělit cenu za mír, protože „nebyl k dispozici žádný vhodný žijící kandidát“.

V roce 2006 ředitel Nobelova institutu Geir Lundestad na toto téma prohlásil: „Největším opomenutím v naší 106leté historii je nepochybně to, že Mahátma Gándhí nikdy nedostal Nobelovu cenu za mír. Gándhí se bez Nobelovy ceny za mír mohl obejít. Jestli se Nobelův výbor obejde bez Gándhího, to je otázka.“

Nobelovka za lobotomii    

V roce 1949 dostal Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii portugalský neurolog António Egas Moniz za metodu prefrontální lobotomie. Moniz poprvé začal provádět lobotomie na lidech v roce 1936. Lobotomie znamená přerušení spojení v části mozku zvané prefrontální kůra. Zákrok prováděl u duševně nemocných osob, které třeba trpěly depresemi nebo měly poruchy učení. V současnosti se považuje lobotomie za neetickou, protože může pacienta přivést do vegetativního stavu. S metodou lobotomie nebyl spokojený ani jeden z Monizových pacientů, ten totiž lékaře v roce 1939 postřelil a Moniz tak skončil na kolečkovém křesle. 

Ocenění pro Arafata   

V roce 1994 dostali Nobelovu cenu za mír izraelský premiér Jicchak Rabin, izraelský ministr zahraničí Šimon Peres a vůdce Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Jásir Arafat. Prestižní ocenění získali, i když nebyli schopní dojednat jakýkoli posun k mírové dohodě. Historik Burton Feldman ve své knize The Nobel Prize: A History of Genius, Controversy, and Prestige napsal, že když pětičlenný výbor odhlasoval Nobelovu cenu za mír pro Arafata, jeden z jeho členů okamžitě rezignoval a „veřejně odsoudil Arafata coby teroristu“.

Literární idealisté 

Když psal Alfred Nobel svou závěť, přál si, aby cenu za literaturu dostával autor, který „na literárním poli stvořil nejvýznačnější dílo v ideálním duchu“. Právě tato přesná formulace byla dlouho dogmatem, kterého se výbor držel. Cenu tak z počátku uděloval ne nejvýznamnějším literárním dílům a jejich autorům, ale těm osobnostem, které právě hájily idealismus. Z tohoto důvodu výbor nevyznamenal Jamese Joycee, Lva Nikolajeviče Tolstého, Antona Pavloviče Čechova či Marcela Prousta, Henrika Ibsena nebo Marka Twaina, jejichž díla byla považována za pesimistická a antiutopická. 

Mendělejevova tabulka    

Dmitrij Mendělejev nikdy nedostal Nobelovu cenu. Jeho periodická tabulka prvků je přitom jedním z nejdůležitějších nástrojů chemie. Mendělejev seřadil prvky podle hmotnosti jejich atomů. Díky své tabulce dokonce dokázal předpovědět objev a vlastnosti deseti dosud neznámých prvků, pro něž nechal v tabulce místo. Mendělejev žil až do roku 1907, tedy ještě šest let po začátku udělování Nobelovy ceny za chemii, přesto ji nikdy nedostal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho dvou nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
11:09Aktualizovánopřed 17 mminutami

Nelegální migrace by se měla řešit stejně jako terorismus, řekl Starmer

Nelegální migrace by měla být řešena stejně jako terorismus, prohlásil britský premiér Keir Starmer při zahájení summitu o migraci a společné strategii proti gangům převážejícím migranty. Podle předsedy vlády způsobila špatná organizace příliš mírný postoj Británie v otázce nelegální migrace, což zločinecké gangy převážející migranty vnímají jako pozvánku do země. Gangy využívají také nejednotnost orgánů evropských zemí, míní podle webu BBC Starmer.
před 47 mminutami

Medvěd zřejmě zabil muže na středním Slovensku

U Detvy na středním Slovensku medvěd pravděpodobně zabil muže, uvedla Státní ochrana přírody Slovenské republiky (ŠOPSR). Muž byl podle médií nezvěstný od neděle, kdy se nevrátil z procházky. Ministr životního prostředí Tomáš Taraba (za SNS) v reakci ohlásil plán odstřelit 350 medvědů.
10:09Aktualizovánopřed 57 mminutami

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí. Pod troskami rozestavěného mrakodrapu, který se zřítil v Bangkoku, se podle záchranářů stále ozývají známky života.
07:57Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Izrael nařídil evakuaci palestinského Rafahu a okolí

Izraelská armáda v pondělí nařídila evakuaci obyvatel většiny města Rafah a přilehlých oblastí na jihu Pásma Gazy. Uvedla, že zde hodlá obnovit intenzivní pozemní operaci proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás. Informovala o tom agentura AP a izraelská média.
10:56Aktualizovánopřed 4 hhodinami

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
před 8 hhodinami

Bude mít velké problémy, hrozí Trump Zelenskému kvůli dohodě o nerostech

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chce odstoupit od připravované dohody se Spojenými státy o využívání ukrajinských nerostných surovin, prohlásil v noci na pondělí americký prezident Donald Trump. Zároveň Zelenského varoval před vážnými problémy, pokud by tak skutečně učinil. Washington prý podle šéfa Ruského fondu přímých investic Kirilla Dmitrijeva zahájil jednání o kovech vzácných zemin a dalších projektech v Rusku.
05:51Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Od dubna lze cestovat do Británie pouze s elektronickou aplikací ETA

Od středy druhého dubna se budou muset čeští turisté mířící do Velké Británie před cestou nově elektronicky zaregistrovat. Takzvaná ETA bude povinná pro všechny, včetně kojenců. Registrace bude stát deset liber, zhruba 300 korun.
před 8 hhodinami
Načítání...