V rusko-syrském spojenectví se objevují trhliny

Damašek - Rusko překvapivě navrhlo novou rezoluci proti Sýrii v Radě bezpečnosti OSN. Dokument vyzývá všechny strany konfliktu, aby okamžitě zastavily násilnosti. Nezmiňuje se ale o žádných sankcích, což se nelíbí západním diplomatům. Text podle nich není dost tvrdý vůči vládě prezidenta Bašára Asada, i když konstatuje nepřiměřené použití síly ze strany syrských úřadů.

V pevném ruském spojenectví s režimem prezidenta Asada se tak objevují první trhliny. Po devíti měsících násilností Moskva vyzvala Damašek, aby represe okamžitě ukončil, totéž ale požaduje po opozici a armádních dezertérech, kteří stále častěji útočí na vládní vojáky.

Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin:

0„Aktualizovali jsme rusko-čínský návrh a předložili Radě novou verzi, která zohledňuje vývoj posledních několika měsíců a která podstatně ve všech ohledech zesiluje předchozí text. S ohledem na nutnost zastavit násilí, s ohledem na dodržování lidských práv, s ohledem na urychlení reforem.“


O případných protisyrských sankcích v textu není žádná zmínka. V návrhu se uvádí, že „nic z textu rezoluce nesmí být vykládáno jako pověření k vojenskému vměšování do syrských záležitostí“. Zástupci Francie, Británie a Německa se nechali slyšet, že formulace ruského návrhu mohly být důraznější. Doufají, že se jim s Ruskem podaří dojednat tvrdší rezoluci. Podle francouzského velvyslance Gérarda Arauda překvapivý ruský návrh dokazuje, že Moskva si uvědomuje rostoucí mezinárodní tlak a snaží se syrskou krizi ukončit.

Přesto je podle diplomatů možné mluvit o posunu. Moskva se zatím snažila odvrátit jakoukoli intervenci Rady bezpečnosti. Naposledy v říjnu spolu s Čínou vetovala evropskou rezoluci proti Sýrii.

Navi Pillayová
Navi Pillayová

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová přišla už s několika zprávami mapujícími počet obětí násilností v Sýrii. Naposledy odhad mluvil o víc než pěti tisících mrtvých.

Video Rusko předložilo návrh rezoluce o Sýrii
video

Rusko předložilo návrh rezoluce o Sýrii

Demonstruje se i dnes

Statisíce Syřanů vyšly znova do ulic. Jen v Homsu, který je jedním z hlavních center opozice, protestuje proti vládě prezidenta Asada 200 tisíc lidí. Pochody se konaly i u Damašku, v Idlibu a Dajr az-Zauru. Bezpečnostní síly ale opět tvrdě zasáhly, podle svědků zemřeli nejméně čtyři demonstranti.