Utekli z Osvětimi a podali svědectví o hrůzách koncentráku

Žilina – Na jaře 1944 se svět poprvé dozvěděl o hrůzách, které se děly v koncentračních táborech. Zdrojem byla Vrbova a Wetzlerova zpráva, materiál dvou slovenských Židů, kterým se podařilo utéct z Osvětimi. Zpráva patří mezi nejdůležitější dokumenty 20. století, neboť poprvé poskytla spojencům podrobné informace o koncentračním táboře a byla označena za věrohodnou. Odvysílalo ji BBC a publikoval západní tisk. V době, kdy plynové komory v Birkenau běžely na plné obrátky a kdy začínaly deportace maďarských Židů do Osvětimi, chtěli Wetzler s Vrbou varovat, co ve skutečnosti znamená „přesídlení na východ“, jehož pravý smysl se nacistům v té době stále dařilo do značné míry držet v tajnosti.

Z koncentračního tábora v Osvětimi-Birkenau uprchli tehdy dvacetiletý Rudolf Vrba a o šest let starší Alfred Wetzler 7. dubna 1944. Jejich útěk narozdíl od mnoha jiných dopadl úspěšně. Podařilo se jim nejen zachránit vlastní život, ale též informovat světovou veřejnost o probíhající likvidaci evropských Židů. Jen několik dní po svém útěku totiž sepsali v Žilině, kam se uchýlili, přibližně šedesátistránkovou detailní zprávu o fungování největšího nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora.

Materiál Wetzlera a Vrby se tak stal jedním z prvních podrobných písemných dokumentů očitých svědků o holocaustu. Potvrdil autentičnost dosavadních zpráv o nacistických koncentračních táborech, jimž se často přisuzovala malá důvěryhodnost, protože popisovaly skutečnosti natolik hrůzné, že překračovaly představivost veřejnosti. Po válce byla využita v tzv. Norimberském procesu a dnes je považována za jeden z nejdůležitějších dokumentů 20. století.

Ačkoliv zpráva byla pro veřejnost uvolněna až po zahájení masových deportací maďarských Židů do Osvětimi (15. května 1944) bývá jí připisována záchrana mnoha lidských životů. Informace z ní odvysílala 15. června 1944 BBC a 20. června zpráva dostala prostor i na stránkách New York Times. Papež Pius XII., americký prezident Franklin D. Roosevelt a švédský král Gustav V. následně žádali maďarského admirála Miklóse Horthyho o zastavení deportací, což se stalo až 9. července 1944 a odhaduje se, že tak bylo zachráněno asi 200 tisíc Židů.

Zpráva přinesla podrobné informace o geografické poloze vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau, o způsobu masového vraždění v osvětimských plynových komorách, praktikovaného v té době po téměř dva roky, přehled nejdůležitějších událostí tábora od dubna 1942 (mezi nimi také vytvoření terezínského rodinného tábora a březnovou likvidaci zářijových transportů) a číselný odhad dosavadních obětí nacistického vraždění v Osvětimi. Popisuje se v ní klasifikace vězňů podle jejich „provinění“, pracovní a životní podmínky v táboře, selekce i systém ostrahy tábora. Do rukou spojeneckých vlád se zpráva dostala v červnu 1944.

Walter Rosenberg (později si změnil jméno na Rudolf Vrba) pocházel ze slovenských Topoľčan. V patnácti letech byl po zavedení tzv. židovského kodexu vyloučen z bratislavského gymnázia a dvakrát se neúspěšně pokusil utéct ze Slovenska přes Maďarsko, po druhém pokusu nakonec koncem června 1942 skončil v Osvětimi. Tam byl, podobně jako Alfred Wetzler, vězněn bezmála dva roky.

Vrba po válce vystudoval v Praze Vysokou školu chemicko-technologického inženýrství a později proslul po celém světě jako odborník na biochemii mozku a výzkum cukrovky a rakoviny. V roce 1958 opustil komunistické Československo a působil v Izraeli, v Anglii, Kanadě a v USA. Ve Vancouveru zemřel 26. ledna 2006.

„Genocide“ (součást seriálu „World at War“, režie Jeremy Isaacs, BBC, Londýn 1973), Auschwitz and the Allies (režie Rex Bloomstein, spolupráce Martin Gilbert, BBC, Londýn 1982), Shoah (režie Claude Lanzmann, Paříž 1985), Witness to Auschwitz (režie Robert Taylor, CBC, Toronto 1990). Publikoval řadu článků a studií o různých aspektech šoa a především autobiografickou knihu I cannot forgive, která poprvé vyšla v roce 1964 v Londýně a New Yorku a později také v Německu, Francii, Holandsku a Izraeli. U nás se objevila v roce 1998 pod titulem Rudolf Vrba: Utekl jsem z Osvětimi, Sefer, Praha 1998, druhého vydání se dočkala v roce 2007.

Také Alfred Wetzler, který zemřel 8. února 1988, sepsal v roce 1964 své vzpomínky. Vydal je však pod pseudonymem Jozef Lánik.

  • Brána koncentračního tábora v Osvětimi zdroj: Wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1315/131500.jpg
  • Oběti koncentračního tábora v Osvětmi autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1389/138819.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Exploze benzinky v Římě zranila asi třicet lidí

Přibližně třicet zraněných si vyžádal výbuch čerpací stanice na východě Říma, informuje agentura APA. Mezi zraněnými je nejméně jeden hasič a zdravotník a osm policistů. Pět lidí je v nemocnici s popáleninami, všichni jsou mimo ohrožení života.
11:09Aktualizovánopřed 2 mminutami

Ukrajina se v noci bránila zatím největšímu ruskému dronovému útoku

Rusko v noci na pátek nasadilo k útoku na Ukrajinu 539 dronů, což je nejvíce od začátku jeho vojenské invaze, uvedlo ukrajinské letectvo. Proti sousední zemi ruské síly odpálily také jedenáct balistických raket a střel s plochou dráhou letu. Úřady v Kyjevě po útoku hlásí jednoho mrtvého a více než dvacet zraněných. Škody jsou na obytných budovách i železniční infrastruktuře. Moskva podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského nezastaví útoky bez velkého tlaku od partnerů, a to hlavně USA.
06:09Aktualizovánopřed 33 mminutami

Izraelské údery v Pásmu Gazy podle civilní obrany zabily patnáct lidí

Izraelské údery v Pásmu Gazy v noci na pátek zabily patnáct lidí, včetně tří dětí, uvedla podle agentury AFP místní civilní obrana. Izraelská armáda AFP sdělila, že konkrétní údery nemůže bez přesných souřadnic komentovat, a dodala, že v pásmu provádí operace, jejichž cílem je zničit vojenské schopnosti teroristické skupiny Hamás.
před 2 hhodinami

Evropa má novou družici, která může výrazně zlepšit předpovědi počasí

Nově vypuštěný satelit MTG-S1 umí měřit teploty vzduchu v různých výškách, takže by mohl přinést úplně novou rovinu do přesností předpovědí. Největší prospěch z něj bude mít Evropa, která ho financovala.
před 2 hhodinami

Stovky německých hasičů už několik dní bojují s požárem v chráněné oblasti

Hasiči v německém Sasku stále nemají pod kontrolou rozsáhlý lesní požár, který zachvátil sever spolkové země. V noci na pátek s ním podle webu Sächsische Zeitung bojovalo zhruba pět set hasičů, prozatím se snaží zabránit tomu, aby se rozšířil do vesnic v okolí zasažené chráněné oblasti Gohrischheide. Nyní hasiči doufají i v pomoc z Česka. Uhasit se zatím nepodařilo ani velký lesní požár v Durynsku.
11:17Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Nová dohoda EU a Kyjeva zvyšuje kvóty na ukrajinský cukr i pšenici

Obchodní dohoda mezi EU a Ukrajinou zavádí nové kvóty pro vývoz citlivých ukrajinských produktů. Například pro cukr jde podle nejmenovaného vysokého unijního představitele o kvótu sto tisíc tun ročně z dřívějších dvaceti tisíc tun, u pšenice pak jde o zvýšení na 1,3 milionu tun z původní kvóty jeden milion tun. Na dovoz levných zemědělských produktů z Ukrajiny si stěžují zemědělci v některých zemích EU, poukazují hlavně na nerovné podmínky.
před 3 hhodinami

Japonsko se jako první na světě pustí do těžby kovů z hlubokého mořského dna

Japonsko se od ledna příštího roku pokusí začít těžit kovy vzácných zemin z hlubokého mořského dna. Bude to první takový pokus na světě, řekl agentuře AFP ředitel vládního inovačního programu Šoiči Išii. Japonsko se tento týden zavázalo ke spolupráci se Spojenými státy, Austrálií a Indií na zajištění stabilních dodávek vzácných zemin. Sílí totiž obava z dominance Číny v dodávkách těchto kovů, které jsou nezbytné pro nové technologie.
před 4 hhodinami

Nepřejeme si prohru Ruska na Ukrajině, řekl podle SCMP čínský ministr zahraničí

Čínský ministr zahraničí Wang I řekl ve středu na jednání v Bruselu šéfce evropské diplomacie Kaje Kallasové, že Peking nechce vidět prohru Ruska na Ukrajině, protože se obává, že Spojené státy by pak přesměrovaly veškerou pozornost směrem k Číně, píše hongkongský deník South China Morning Post (SCMP) s odkazem na několik osob obeznámených s diskuzí diplomatů.
před 4 hhodinami
Načítání...