Moskva se v první zprávě o stavu lidských práv obula do USA

Moskva – Ruské ministerstvo zahraničí ve své první zprávě o stavu lidských práv ve světě kritizovalo USA za věznici na základně Guantánamo na Kubě a za sérii nespravedlivě odsouzených k smrti. Dokument nezahrnuje státy Asie, Afriky nebo Blízkého východu. Zpráva je považovaná za odpověď na americkou verzi, kterou Washington každoročně vydává.

Devadesátistránková ruská zpráva kritizuje státy Evropské unie, Kanadu nebo Gruzii. Největší část, asi dvacetistránková, se však věnuje přešlapům ve Spojených státech. Na pěti stránkách také vytýká Severoatlantické alianci její nedávnou libyjskou operaci.

Ruská zpráva o stavu lidských práv ve světě:

„Situace ve Spojených státech je vzdálena ideálům, které Washington hlásá.“


Moskva vyčítá Washingtonu především jeho věznici v Guantánamu, kde jsou podezřelí z terorismu drženi od 11. září 2001, a kritizuje prezidenta Baracka Obamu za „legalizaci neomezené a mimosoudní vazby a za návrat k válečnému soudnictví“. Rusko také obvinilo USA z toho, že v rámci boje proti terorismu slídí v soukromých životech svých obyvatel a že porušuje práva muslimských Američanů. Připomíná také justiční omyly, kterých se dopustily americké soudy. Dodává, že asi 130 lidí takto odsouzených za uplynulých 30 let bylo později zbaveno obvinění, někteří z nich se očištění dočkali až po popravě.

Ruské ministerstvo zahraničí ve zprávě také oplatilo mezinárodní kritiku za prosincové parlamentní volby, o kterých nezávislí pozorovatelé prohlásili, že je provázely machinace. Moskva nyní kritizuje USA za to, že brání nezávislým kandidátům účastnit se voleb. Také se jí nelíbí praxe, kdy guvernéři mohou jmenovat senátory v době, kdy Senát nezasedá. Odkazuje na případ někdejšího guvernéra státu Illinois Roda Blagojeviche, který se podle obžaloby pokusil prodat senátorské místo uvolněné Obamou.

Moskva v minulosti opakovaně s rozhořčením reagovala na zprávy amerického ministerstva zahraničí o stavu lidských práv světě. USA mimo jiné Rusku vytýkaly násilné útoky na aktivisty a žurnalisty, které většinou zůstávaly nepotrestány. Pod kritikou se ocitla i situace na ruském Kavkazu, kde podle USA dochází k únosům, zabíjení a mučení.