Syrští dezertéři se chtějí sejít s pozorovateli

Damašek – Desetitisíce Syřanů vyšly na výzvu opozice v mnoha městech do ulic. Bezpečnostní síly prezidenta Bašára Asada ale proti nim tvrdě zasáhly střelbou a granáty. O život přišlo nejméně 40 lidí, desítky dalších jsou zraněny. K nejnásilnějším střetům došlo ve městech Dumá a v Damašku. To všechno v době, kdy jsou v zemi mezinárodní pozorovatelé.

Pozorovatelé LAS začali svou misi v úterý a od té doby při protestech zahynulo podle opozičních zdrojů 130 lidí. Od března si syrské nepokoje proti vládě vyžádaly na 5 000 obětí. „U nás, jako pozorovatelů, se nepředpokládá, že bychom se veřejně vyjadřovali. Okolnosti mě ale přinutily něco říci. Monitorujeme situaci na základě protokolu podepsaného mezi LAS a (syrskou) vládou. Je to humanitární mise s cílem tlumočit existující problémy a řešit krizi,“ promluvil v záběrech televize Al-Džazíra jeden z pozorovatelů. „Podle toho, co jsem slyšel, je tu prolévána krev. To je jisté,“ uvedl také.

Opozice na dnešek svolala masové pochody na náměstí mnoha měst. Vláda se údajně bojí toho, že Syřané se budou snažit zopakovat taktiku Egypťanů, kteří při protestech na jaře obsadili klíčové káhirské náměstí Tahrír a odmítali z něj odejít.

Protestovalo se dnes i ve městě Dúmá, kde se k radnici vydalo několik desítek tisíc lidí. Policie rozháněla demonstranty ohlušujícími granáty, slzným plynem i bombami, v nichž podle opozičních zdrojů byly hřebíky. Demonstranti se bránili kamením, 24 z nich bylo zraněno.

Ze syrské armády už dezertovalo několik tisíc vojáků. Vytvořili Syrskou svobodnou armádu, jíž velí plukovník Rijád Asad. Ten dnes řekl, že se zatím nedokázal sejít s pozorovateli LAS a že dokud se k nim nedostane, mají jeho lidé rozkaz zastavit boje. Rozkaz prý vydal už v pátek, kdy do Sýrie dorazil předsunutý tým LAS. Dezertéři teď mohou zbraně použít jedině v sebeobraně.

Zraněný demonstrant v Sýrii
Zdroj: ČT24

LAS chce s pomocí pozorovatelů ověřit, zda syrská vláda plní její podmínky a zda přestala útočit na civilisty. Podle zpráv opozice tomu tak není, protože od úterka, kdy první pozorovatelé vstoupili do města Homs, zahynulo 130 Syřanů, mezi nimiž bylo šest dětí.

Opozice misi kritizuje jako neúčinnou, protože pozorovatelů prý je málo a pohybují se po Sýrii v doprovodu lidí vyslaných Damaškem. Nedůvěru vyvolal šéf pozorovatelů Súdánec Muhammad Ahmad Mustafá Dabí, když hned po prvním dni situaci v Homsu označil za uspokojivou. Ozvaly se už návrhy na Dabího výměnu, protože jakožto bývalý šéf súdánské vojenské rozvědky se účastnil genocidy a je viněn z porušování lidských práv.

Video V Sýrii se znovu demonstruje
video

V Sýrii se znovu demonstruje

V Sýrii se znovu demonstruje

30.12.2011, Z12

Reportáž Blanky Závitkovské

Násilnosti v Sýrii pokračují i přes přítomnost pozorovatelů

Rozhovor s Rashidem Khalilem