Uvízlá loď u Zélandu se v moři rozlomila

Wellington – Nákladní loď, která před téměř třemi měsíci s nákladem topného oleje uvázla u Nového Zélandu, se v bouři rozlomila na dvě části a kolem přídě a zádě lodi byly na hladině vidět olejové skvrny. Informoval o tom dnes australský server heraldsun.com.au. Loď nadále zůstává pevně zaklíněná na útesu a potápěči se podle novozélandských médií budou snažit zjistit, jestli je možné obě části plavidla znovu spojit.

Server nzherald.co.nz informoval, že v sobotu do moře spadly dva kontejnery a dalších devět je na neznámém místě. To může buď znamenat, že byly rozbity v nákladním prostoru, nebo že se také dostaly přes palubu. Server tvnz.co.nz uvedl, že rozbouřené moře vyplavilo na pláže trosky, větší množství nové ropy ale zaznamenáno nebylo.

Řecká nákladní loď Rena plující pod liberijskou vlajkou najela na útes u zátoky Tauranga u Severního ostrova 5. října. Zachráněná posádka lodi se poté snažila odčerpat z plavidla ropu, aby zabránila jejímu úniku do moře.

Z nákladní lodi Rena uniká topný olej
Zdroj: ČT24

Kolik oleje zbývá na palubě, není jasné

Podle tehdejších zpráv bylo z 1 370 tun oleje, který zůstal na palubě lodi, odčerpáno nejméně 645 tun. Práce však narušovalo špatné počasí. New Zealand Herald dnes na webu uvedl, že není známo, kolik oleje na palubě zbývá.

Novozélandské úřady nehodu loni označily za nejhorší ekologickou havárii v dějinách země. Uniklá ropa zabila asi 1 400 ptáků a 13 tuleňů. Z obecného ohrožení byli obviněni filipínský kapitán lodi a jeden lodní důstojník. Kapitánovi hrozil až rok vězení a pokuta 10 tisíc novozélandských dolarů (142 tisíc korun).