USA podle Panetty z Evropy stáhnou 7000 mužů

Washington – Dva bojové armádní útvary čítající sedm tisíc mužů stáhnou Spojené státy z Evropy. Informoval o tom ve čtvrtek americký ministr obrany Leon Panetta. Jde o součást úsilí administrativy prezidenta Baracka Obamy snížit výdaje na obranu o 487 miliard dolarů během příštích deseti let.

USA stáhnou zhruba 7 tisíc vojáků z celkem 81 tisíc, kteří jsou nyní rozmístěni v Evropě, informovala agentura AFP. Washington má v současnosti tři bojové útvary v Německu a jeden v Itálii, přičemž jeden čítá 3000 až 5000 mužů. Změny jsou součástí nové obranné strategie a úsporných opatření, která zasáhla rozpočet Pentagonu, potvrdil Panetta. Spojené státy však budou v Evropě nadále silně přítomné prostřednictvím rotujících jednotek, ujistil ministr. Těmi budou nahrazeny i dvě zrušené brigády. Rotující vojáky nebudou doprovázet rodiny, což má ušetřit další náklady.

Nová strategie, kterou Obama představil minulý týden, přesměrovala hlavní ohnisko zájmu americké armády do Asie a Tichomoří. Armáda i námořnictvo zeštíhlí a Washington už nebude schopen vést dlouhodobé vojenské mise jako v Iráku nebo Afghánistánu. Rozpočet amerického ministerstva obrany na příští rok bude 662 miliard dolarů. To znamená snížení o 43 miliard proti letošku.