Lidé si kupují podzemní byty pro případ apokalypsy

New York – Strach ze zničení civilizace jadernými zbraněmi ve Spojených státech neskončil se Studenou válkou. Někteří lidé neváhají investovat milion dolarů do podzemních bytů, které slouží jako protiatomové bunkry. V Kansasu dokonce změnila stavební firma bývalou jadernou základnu na luxusní podzemní dům. Svým majitelům má zajistit přežití i v případě kolapsu civilizace.

Na místě bývalého sila s kontinentálními balistickými raketami v severní části centrálního Kansasu vzniká obytný komplex na přežití, který dokáže přestát prakticky cokoliv. Projekt využívá původní ocelovou konstrukci gigantického vojenského bunkru. Developerská firma ho změnila ve čtrnácti patrovou budovu ukrytou pod zemí. Do bytů na klíč tak stačí přinést pouze oblečení. „Jídlo, nábytek a vše ostatní je zahrnuto v kupní ceně jednotky. Byt na polovině patra, což je 84 metrů čtverečních obytné plochy, stojí milion dolarů. Patrová jednotka o 170 čtverečních metrech stojí dva miliony,“ dodal návrhář projektu Larry Hill.

Za tuto cenu si klienti údajně kupují privilegium přežít, i když se okolní civilizace zhroutí. Bývalá sila pro rakety se změnila v zahrady, nechybí obnovitelné zdroje energie a obranný systém, který má odrazit jakýkoliv útok zvenčí. „Máme dálkově ovládané letadlo, které může vyletět do výšky půldruhého kilometru, uletí 160 kilometrů a zjistí, jestli jsou v okolí cíle velikosti lidí,“ podotkl Hill.

Útočiště nejrůznějšího druhu jsou americkou posedlostí

Ve Spojených státech má téměř každý dům v oblastech častých tornád bezpečnostní prostor od jednoduchého sklepa po pancéřové buňky. S úspěchem se prodávají také nedobytné úkryty pro případ vloupání. Zájem o renovované bunkry, ve kterých se dá nejen bydlet, ale také přežít apokalypsa, stoupá zejména v posledních letech. Kromě otřesů světového hospodářství nebo akcí teroristů k tomu přispívá i strach z magického data 2012 spojovaného s koncem světa.

Video Bunkr jako luxusní byt
video

Bunkr jako luxusní byt