Zemřel první alžírský prezident ben Bella

Alžír – V nedožitých 96 letech zemřel ve svém domě v Alžíru první alžírský prezident Ahmed ben Bella. V čele nezávislého Alžírska stál v letech 1963 až 1965. Po svržení byl do roku 1979 vězněn, pak byl rok v domácím vězení. V roce 1981 odešel do exilu, z něhož se vrátil po devíti letech. V mládí se přihlásil jako dobrovolník do francouzské armády, pak se připojil k protifrancouzskému odboji, při němž byl ale dlouho vězněn ve Francii. Svržen byl při převratu, po němž mělo až do roku 1978 Alžírsko vojenskou vládu.  

Záhy po nabytí samostatnosti začal v Alžírsku vznikat autoritativní režim jedné strany. Fronta národního osvobození (FLN) vyhlásila „socialistickou budoucnost“ země, stát převzal kontrolu nad většinou zahraničních společností a později byla zestátněna těžba nerostů, ropy i zemního plynu. Prezident ben Bella se navíc dosti brutálně vypořádal s kolaboranty i odpůrci. Podle sovětského receptu se v zemi stavěly gigantické průmyslové kombináty, zatímco rozvoj ostatních hospodářských odvětví byl zanedbáván.

V roku 1964 to vypadalo, že ben Bellova pozice je neotřesitelná. Byl prezidentem, předsedou vlády, šéfem politbyra FLN a ministrem informací. Postupem času však rostl počet jeho odpůrců, kterým vadila jeho neschopnost řešit ekonomické problémy země a jeho příklon k marxismu. Nakonec se nespokojení důstojníci rozhodli prezidenta odstranit a ustanovit vojenskou vládu. V noci na 19. června 1965 byl ben Bella zatčen.

/*json*/{"map":{"lat":31.578535426473,"lng":3.076171875,"zoom":4,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/