Začal soud s chorvatským expremiérem

Záhřeb – V Chorvatsku začal soud s bývalým premiérem Ivem Sanaderem. Je obžalován z podvodu a zpronevěry státních peněz, v přepočtu přes 230 milionů korun. Podle Sanadera je celá obžaloba smyšlená. Je to poprvé, co je v Chorvatsku v souvislosti s podezřením z úplatkářství souzen tak vysoce postavený politik. Přitom sám Sanader, který vedl Chorvatsko na cestě do EU, sliboval, že korupci vymýtí. Podle agentury AP jde o největší skandál, jaký Chorvatsko zažilo od roku 1991, kdy získalo nezávislost.

„Celá obžaloba je smyšlená a my to dokážeme,“ řekl dnes Sanader před soudem. Je obžalovaný z toho, že nařizoval státním podnikům, aby tajně platily mediální firmě Fimi medija. Z ní pak údajně její majitelka posílala peníze na černá konta Sanaderova Chorvatského demokratického společenství (HDZ) i do kapes různých jednotlivců. Z části těchto peněz prý strana platila za prezidentské a parlamentní volební kampaně. Toto se mělo dít od roku 2003, kdy Sanader vyhrál volby, do jeho nečekaného odchodu z čela vlády v roce 2009.

U soudu bude vypovídat i současná předsedkyně HDZ Jadranka Kosorová, která byla Sanaderovou nástupkyní v premiérském křesle. Sanader čelí také dvěma soudním procesům kvůli podezření, že za úplatu zajistil jedné rakouské bance a maďarskému rafinérskému koncernu vedoucí pozici na chorvatském trhu.