Obří krysu znovu objevili čeští badatelé na Filipínách

Praha - Českým badatelům se podařilo objevit údajně vyhynulou krysu dinegatskou, po které bez úspěchu pátralo několik vědeckých expedic od roku 1975. Tehdy byl spatřen první a dosud poslední exemplář hnědě zbarveného velkého hlodavce s extrémně dlouhým ocasem. Zooložka Milada Řeháková, která se svým manželem krysu opět zdokumentovala, doufá, že filipínská vláda a místní komunity se na záchraně vzácných živočichů budou dále aktivně podílet.

V malé severní části ostrova Dinagat na východě souostroví Filipín byla znovu nalezena vzácná krysa dinagatská. Přežívá pouze v severní části ostrova, kde zbývají poslední lesní porosty. „O chování těchto obláčkových krys se toho obecně mnoho neví,“ upozorňuje Řeháková. Tzv. obláčkové krysy, což jsou největší myšovití hlodavci na světě, se vyskytují pouze na Filipínách. „Jejich velikost je třicet centimetrů tělo, třicet centimetrů ocas,“ podotýká zooložka. Zvíře bylo v historii objeveno jen jednou, a to v roce 1975. Od té doby ho nikdo nikdy nespatřil a existovaly domněnky, že zvíře na ostrově Dinagat již vyhynulo.

Aby bylo zajištěno, že na Filipínách přežijí spolu s těmito krysami i další vzácní živočichové, je třeba zaměřit se na jejich ochranu. Právě ta by měla v první fázi vycházet především od místní komunity. „Snažili jsme se tam rozšířit povědomí, že to zvíře se vyskytuje pouze u nich a oni by měli být hrdí na to, že jinde na světě není, což samozřejmě v jejich očích ohromně stouplo. Myslím, že to je cesta, jak přimět místní komunitu, aby si zvířete vážila na úkor ničení pralesa za komerčními účely,“ doplnila Řeháková.

„Seděli jsme v lese a krysa k nám přišla sama“

Mnoho badatelských skupin se již v minulosti pokoušelo krysu spatřit, ale bezúspěšně. Zooložka vysvětluje, na čem pravděpodobně stojí úspěch jejich nálezu. „My jsme seděli v lese a čekali, což je jiný přístup, než měly ty expedice před námi,“ míní. Krysa pak k nim po hodině čekání přišla sama.

Řeháková na Filipínách již delší dobu sleduje také populaci extrémně vzácného nártouna. Tento malý primát s velkýma očima se vyznačuje dlouhým nártem a se svou váhou 120 gramů se vejde do dlaně. Když Řeháková s výzkumem živočicha začínala, existovaly o nártounech pouze tři krátkodobé studie. „My jsme nártouny sledovali pomocí vysílaček po dobu dvou let (…) Jako první jsme měli možnost pořídit záznamy nártouního miminka,“ uvedla zooložka. Výzkum ale ukázal, že počet populací je stále velká neznámá a ani neexistují odhady, kolik nártounů a na kterých ostrovech stále ještě přežívá.

12 minut
Rozhovor se zooložkou Miladou Řehákovou
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Tisíce lidí se ve Vatikánu naposledy rozloučily s papežem

Ve Vatikánu skončilo třídenní veřejné loučení se zesnulým papežem Františkem. Hold mu přišlo vzdát 250 tisíc truchlících, uvedla vatikánská služba. Organizátoři na sobotním pohřbu očekávají kolem 200 tisíc lidí.
08:56Aktualizovánopřed 8 mminutami

Putin a Witkoff jednali o obnovení přímých rozhovorů Kyjeva a Moskvy

Páteční tříhodinové jednání ruského vládce Vladimira Putina s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem bylo konstruktivní a užitečné, prohlásil podle agentur Putinův poradce Jurij Ušakov. Podle ruské agentury RIA Novosti doplnil, že debata se týkala i možného obnovení přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem.
před 2 hhodinami

Horší než Alcatraz. Věznice v Salvadoru je „fabrika na lidskou zkázu“

Světlo nikdy nezhasíná, jí se holýma rukama a návštěvy nejsou povolené. Tak vypadá život v jednom z největších a nejdrsnějších žalářů světa, který nechal postavit salvadorský prezident Nayib Bukele. Obří věznice pojme desetitisíce osob. Šéf Bílého domu Donald Trump do ní poslal stovky údajných členů gangů. Kritici nazývají zařízení „černou dírou lidských práv“. Podle experta Lukáše Dirgy jde o „fabriku na zkázu lidského bytí“.
před 3 hhodinami

Při výbuchu nálože v autě u Moskvy zahynul ruský generál

Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu.
před 3 hhodinami

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti“.
před 5 hhodinami

Trumpovy výpady udělaly z kanadských liberálů favority voleb

Kanadští liberálové měli podle průzkumů ztrátu dvaceti procentních bodů za opozičními konzervativci a směřovali k porážce ve volbách, které jsou vypsané na 28. dubna. Útočná rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě však během uplynulých měsíců semkla voliče kolem vládních liberálů, kterým se podařilo zvrátit dosavadní trend. Jejich podpora vzrostla i v provincii Québec, která v uplynulých volbách byla doménou strany Québecký blok (QB).
před 7 hhodinami

V Narvě na hranici s Ruskem vytvoří Estonsko vojenskou základnu

Pobaltské státy od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu posilují svou obranyschopnost. Estonsko tento týden oznámilo, že v pohraničním městě Narva vznikne vojenská základna se stovkami vojáků. Společně s Litvou a Lotyšskem už dříve informovaly o vybudování „obranné linie“ na hranicích s Běloruskem a Ruskem. Jeho menšina v Pobaltí čítá skoro devět set tisíc osob.
před 9 hhodinami

Při vzpomínce na oběti šoa promluvila v Jeruzalémě i rodačka z Děčína

Miliony Izraelců sledovaly v přímém přenosu připomínku dne obětí šoa. V publiku vedle sebe usedli političtí rivalové, vojenské špičky i šéfové zpravodajských služeb. Na 80. výročí ukončení války se jedním z řečníků na tradiční pietě z památníku Jad Vašem v Jeruzalémě stala i česká rodačka Eva Erbenová. Narodila se v Děčíně, jako jediná z rodiny přežila holocaust a po únorovém převratu odešla z Československa do Izraele. Je jí 94 let.
před 12 hhodinami
Načítání...