Ruská Sibiř má stále silnější separatistické tendence

Moskva - Sibiř se chce vymanit z vlivu Moskvy. Tamní nerostné suroviny totiž plní ruskou státní pokladnu, zisky ovšem zůstávají v metropoli. Ruská vláda proto slibuje změnu a chce, aby životní úroveň za Uralem dosáhla do roku 2025 alespoň federálního průměru. Sibiřané ale slibům z Kremlu nevěří.

Sibiřané jsou chudí, peníze jdou do federální kasy

Pod sibiřskou zemí se nacházejí ohromná naleziště ropy, zemního plynu, zlata a dalších nerostných zdrojů. I přesto tato část Ruska mezi Uralem a Tichým oceánem zdaleka nerozkvétá. „Ano, Sibiř je bohatá. Jenomže z toho bohatství sami Sibiřani nic nemají,“ podotkl obyvatel obce Usť-ordynskij Alexandr Koževnikov.

I oficiální statistiky poukazují na jasný nepoměr. Přestože Sibiř plní federální kasu jako žádná jiná část země, na každého jejího obyvatele se z rozpočtu vyděluje skoro čtyřiapůlkrát méně než na průměrného Moskvana.

Sibiř
Zdroj: ČT24

Jedním z nich je Michail Kulechov, který už patnáctým rokem vede takzvanou Oblastničeskou alternativu Sibiře a své myšlenky šíří také z postu šéfredaktora irkutského listu Den Sibiře. „Na dálku se věci řídit nedají. Odsud je to do Moskvy pět tisíc kilometrů a i kdyby tam seděli sebevnímavější lidé, nemají informace o tom, co se tu děje,“ konstatoval Kulechov.

Přestože ho obviňují ze separatismu a předvolali si ho kvůli tomu i na prokuraturu, on sám se označuje za konstruktivního regionalistu a popírá, že by chtěl cokoli bourat. Naopak se prý snaží budovat - struktury budoucího sibiřského státu. „Hlavní je, abychom si my, místní obyvatelé, sami rozhodli, jestli chceme zůstat ve zvláštním postavení uvnitř Ruské federace, nebo jestli chceme nezávislost,“ poznamenal zástupce šéfredaktora listu Den Sibiře Andrej Savčenko.

3 minuty
Reportáž Pavla Vondry
Zdroj: ČT24

Podobných hnutí v současnosti na Sibiři existuje celá řada. To, že mezi nimi často vládne rivalita, je jedním z důvodů, proč sibiřský regionalismus zůstává v politice okrajovou záležitostí. Pozornost, kterou mu udělují ruské tajné služby, ale svědčí o tom, že ho v Moskvě neberou na lehkou váhu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

SledujteTisíce lidí se ve Vatikánu naposledy loučí s papežem

Veřejnost se od pátečního brzkého rána v bazilice svatého Petra naposledy loučila se zesnulým papežem Františkem, zřejmě více než v předchozích dnech. Služba přestala kolem 16:30 pouštět na náměstí svatého Petra nové věřící, jejich příchody však dříve výrazně zeslábly. Přes den lidé čekali na vstup do baziliky i dvě hodiny. S papežem se od středečního vystavení do pátečního poledne podle Vatikánu rozloučilo 150 tisíc lidí.
08:56Aktualizovánopřed 10 mminutami

Horší než Alcatraz. Věznice v Salvadoru je „fabrika na lidskou zkázu“

Světlo nikdy nezhasíná, jí se holýma rukama a návštěvy nejsou povolené. Tak vypadá život v jednom z největších a nejdrsnějších žalářů světa, který nechal postavit salvadorský prezident Nayib Bukele. Obří věznice pojme desetitisíce osob. Šéf Bílého domu Donald Trump do ní poslal stovky údajných členů gangů. Kritici nazývají zařízení „černou dírou lidských práv“. Podle experta Lukáše Dirgy jde o „fabriku na zkázu lidského bytí“.
před 50 mminutami

Při výbuchu nálože v autě u Moskvy zahynul ruský generál

Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu.
před 1 hhodinou

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti“.
před 3 hhodinami

Trumpovy výpady udělaly z kanadských liberálů favority voleb

Kanadští liberálové měli podle průzkumů ztrátu dvaceti procentních bodů za opozičními konzervativci a směřovali k porážce ve volbách, které jsou vypsané na 28. dubna. Útočná rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě však během uplynulých měsíců semkla voliče kolem vládních liberálů, kterým se podařilo zvrátit dosavadní trend. Jejich podpora vzrostla i v provincii Québec, která v uplynulých volbách byla doménou strany Québecký blok (QB).
před 5 hhodinami

V Narvě na hranici s Ruskem vytvoří Estonsko vojenskou základnu

Pobaltské státy od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu posilují svou obranyschopnost. Estonsko tento týden oznámilo, že v pohraničním městě Narva vznikne vojenská základna se stovkami vojáků. Společně s Litvou a Lotyšskem už dříve informovaly o vybudování „obranné linie“ na hranicích s Běloruskem a Ruskem. Jeho menšina v Pobaltí čítá skoro devět set tisíc osob.
před 7 hhodinami

Při vzpomínce na oběti šoa promluvila v Jeruzalémě i rodačka z Děčína

Miliony Izraelců sledovaly v přímém přenosu připomínku dne obětí šoa. V publiku vedle sebe usedli političtí rivalové, vojenské špičky i šéfové zpravodajských služeb. Na 80. výročí ukončení války se jedním z řečníků na tradiční pietě z památníku Jad Vašem v Jeruzalémě stala i česká rodačka Eva Erbenová. Narodila se v Děčíně, jako jediná z rodiny přežila holocaust a po únorovém převratu odešla z Československa do Izraele. Je jí 94 let.
před 9 hhodinami

Sovětské názvy ulic či zabírání bytů. Jak se Rusové chovají na okupovaných územích

Plnohodnotná ruská invaze na Ukrajinu trvá již přes tři roky a Rusové mezitím pokračují v osídlování okupovaných území. Server BBC informoval o tom, jak okupanti zabavují ukrajinské byty v Mariupolu, přičemž zároveň vystavují domy nové. Podle stejného schématu postupují Rusové také v Berďansku, který chtějí podle plánu přestavět. Odstranit při tom mají například i školu či ulici. Některé názvy berďanských ulic už navíc nesou sovětské názvy.
před 10 hhodinami
Načítání...