Basescu, představitel pravého středu, předal moc Antonescovi, reprezentujícímu levý střed, za zavřenými dveřmi a bez jakéhokoliv prohlášení.
Parlament pro odchod Basesca z funkce hlasoval v pátek, v pondělí ústavní soud rozhodl o tom, že proces jeho sesazení byl v souladu s ústavou. Nicméně odchod prezidenta budou muset ještě odsouhlasit voliči v referendu, které je plánované na 29. července.
Vyhazov hlavy státu přišel po týdnech sporů o moc mezi Basescem a premiérem Victorem Pontou, jehož vláda je u moci od května. Od té doby podniká kroky k posilování svých mocenských pozic. Minulý týden se také do čela obou parlamentních komor postavili zástupci vládního tábora.
Sociálnědemokratický premiér se od minulého týdne mimo jiné snaží prosadit změny v pravidlech referenda o odvolání prezidenta. Ústavní soud v této věci rozhodl, na rozdíl od pondělního verdiktu, v neprospěch vlády. Nynější koalice totiž prosazovala, aby pro odvolání hlavy státu byla směrodatná většina voličů účastnících se referenda, zatímco dosud byla
nutná nadpoloviční většina všech oprávněných voličů. Ústavní soud v této dílčí věci rozhodl, že nadále musí platit dosavadní praxe. Vláda reagovala, že rozhodnutí ústavního soudu respektuje.
Bruselu se počínání Rumunů nezamlouvá
„Mohu říci, že rychlost a dopady rozhodnutí z posledních týdnů nám dělají starosti,“ řekla mluvčí Evropské komise. Brusel požaduje, aby Rumunsko, druhá nejchudší země EU, kterou kromě politické krize trápí i ekonomická recese, respektovalo vládu zákona a nezávislost soudů. Premiér Ponta tento týden pojede do Bruselu na jednání s předsedou Evropské komise José Barrosem.