Americké úřady oznámily totožnost čtyřicetiletého atentátníka. Jde o bývalého vojáka Wadea Michaela Page, který v americké armádě strávil kolem šesti let. Důvod jeho útoku zatím není známý; mohl mít rasové či etnické motivy. Policie usuzuje, že útok byl aktem „vnitrostátního terorismu“, tedy činem zosnovaným uvnitř USA. Bývalý voják neměl vazby na žádnou extremistickou skupinu. V americké armádě působil od dubna 1992 do října 1998. Sloužil v jednotce, která měla na starost psychologické operace, a to nejprve na základně Fort Bliss v Texasu a později na základně Fort Bragg v Severní Karolíně. Z armády byl propuštěn bez poct kvůli blíže neurčenému prohřešku. Podle NBC News byl Page zpěvákem a kytaristou neonacistické skupiny End Apathy.
„Hluboce šokován a zarmoucen“ je útokem i indický premiér Manmóhan Singh, který sám je sikh. „Zvláště bolestné je to, že tento čin neodůvodněného násilí byl zaměřen proti náboženskému terči,“ dodal v prohlášení Singh. „Doufáme, že úřady pomohou postiženým rodinám a zajistí, aby se podobné násilné činy v budoucnu neopakovaly.“
Preneet Kaurová, indická ministryně zahraničí
„Prezident Obama řekl, že sikhové jsou nedílnou součástí americké multietnické společnosti, vyzývám proto Američany, aby rychle zakročili.“
Sikhové v Americe tvrdí, že jejich obec byla zranitelná již od útoků z 11. září - řada Američanů si totiž sikhy plete s muslimy. „Měli jsme strach, že se něco takového může stát. Jenom jsme nečekali, že to bude tak velké,“ tvrdí předseda sikhské rady v USA.
Právě 11.září 2001 znamenalo pro víc než půl milionu amerických Sikhů konec bezstarostnosti. Přestože vyznávají hodnoty jako pracovitost a služba pro druhé, turban a vousy je v očích většiny házejí do jednoho pytle s nebezpečnými islamisty. Sikhové totiž, podobně jako muslimové, nosí turbany, proto se již v minulosti omylem stali terčem útoku, který byl původně směřován proti muslimské komunitě. „Právě turban nás automaticky označuje jako podezřelé teroristy,“ tvrdí americká filmařka, která zaznamenala útoky na sikhy.
Pravděpodobně šlo o omyl
„Jak se zatím zdá, tak střelba vznikla v pomýlené hlavě nějakého amerického rasisty. S velkou pravděpodobností si spletl vyznavače náboženství sikhů s muslimy,“ říká indolog Zdeněk Štipl.
Sikhismus je přísně monoteistické náboženství, které vzniklo na přelomu 15. a 16. století v Pándžábu (Indie), kde je dodnes centrum sikhů. Vírou v jediného boha, všemocného stvořitele, se sikhismus inspiroval v muslimském náboženství - jde o sjednocení všech hinduistických bohů a Alláha. Hlavním rysem sikhistického učení je rovnost všech lidí, která vede ke zrušení kastovního systému, což bylo příčinou vydělení sikhismu z hinduismu.
V 60. letech 20. století vypukl v Pándžábu boj za nezávislost na Indii, proto je sikhismus v současnosti spojován s terorismem, neboť dva sikhští osobní strážci, kteří sympatizovali se separatistickým hnutím, v roce 1984 zavraždili indickou premiérku Indíru Gándhíovou.
Sikhismus má asi 14 milionů vyznavačů, nejvíce v Indii, kde se k němu hlásí 2 procenta Indů, a po hinduismu a islámu je tak sikhismus třetím nejpočetnějším náboženstvím Indie.

Reportáž Milady McGrathové
Reportáž Milady McGrathové
U 6.8.
Pravděpodobně šlo o omyl
Útok ve Wisconsinu
Sikhové nejsou Taliban. „Nikdy jsme nic špatného nikomu neudělali.“
V září 2001 byl v Arizoně zastřelen majitel benzinové pumpy, útočník tak prý chtěl pomstít muslimy z 11. září. Sikhové v Americe se bojí, protože mezi lidmi je tolik nepravdivých informací a mnozí si pletou sikhy a příslušníky hnutí Taliban. Proto se takové incidenty jako ten v září 2001 v Arizoně může obrátit i proti nim. Nicméně členové postižené komunity si nikdy nemysleli, že by něco podobného mohlo postihnout i je samotné. „Nikdy jsme nic špatného nikomu neudělali,“ říkají.
Chrám se nachází v Oak Creek asi dvacet minut cesty podél Michiganského jezera jižně od Milwaukee. Střelec zaútočil na věřící, kterých byla v době střelby v chrámu asi stovka - vesměs indického původu. Uvnitř chrámu byli zabiti čtyři lidé, tři další včetně útočníka před ním. Několik dalších lidí utrpělo zranění a nejméně tři včetně jednoho policisty jsou v kritickém stavu v nemocnici. „Vyšetřujeme to jako domácí incident teroristického typu. Pomůže FBI, která má vhodné prostředky,“ komentoval vyšetřování šéf místní policie. Mezi útočníkem a chrámem není podle policie žádné spojení.
Oběti útoku si večer přímo na místě tragédie připomnělo několik set lidí.