Gaza uvítala první státní návštěvu. Přestože žádným státem není

Gaza - Katarský emír šajch Hamad bin Chalífa Sání přicestoval na návštěvu palestinského pásma Gazy. Stal se tak první hlavou státu, která navštívila toto území za vlády radikálního hnutí Hamasu, jež vedla k izolaci pásma. Šéf vlády Hamasu Ismáíl Haníja oznámil, že emír uvolní na projekty obnovy infrastruktury v pásmu 400 milionů dolarů (zhruba 8,6 miliardy korun).

Emír přijel do Gazy, aby tam slavnostně vyhlásil investiční projekt v hodnotě čtvrt miliardy dolarů, který má přispět k rekonstrukci pásma včetně jeho silniční, zdravotnické a zemědělské infrastruktury. Původně avizovanou částku 254 milionů dolarů ale nakonec zvýšil na 400 milionů dolarů.

„Oznamujete dnes oficiálně zrušení politické a ekonomické blokády uvalené na pásmo Gazy,“ prohlásil Haníja. „Boříme dnes zeď (izraelské) blokády díky této historické a požehnané návštěvě,“ řekl v projevu na ceremonii v Chán Júnisu. Za emírovy přítomnosti tam byl položen základní kámen k projektu výstavby bytového komplexu, který ponese emírovo jméno.

Emír přijel do Gazy přes Egypt

Do Gazy, která nemá letiště ani přístav, katarský host přijel z Egypta přes hraniční přechod Rafáh. Přicestoval v čele početné delegace, v níž je i jedna z jeho čtyř manželek Músa Mussanádová, premiér a současně ministr zahraničí šajch Hamad bin Džasím bin Džabr Sání a další ministři.

Emír přijel do Gazy i přes hluboké výhrady palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse, který má od převzetí vlády v pásmu Hamasem v roce 2007 pod kontrolou jen západní břeh Jordánu.

Šajch Hamad bin Chalífa Sání na návštěvě Gazy
Šajch Hamad bin Chalífa Sání na návštěvě Gazy

Abbás ocenil emírův záměr pomoci obyvatelstvu pásma Gazy, které je vystaveno egyptské a izraelské blokádě. Důrazně prý ale katarskému panovníkovi připomněl, že on zůstává mezinárodně uznaným vůdcem Palestinců.

Kriticky se k chystané návštěvě katarského emíra v Gaze vyjádřil Izrael. „Považujeme za neobvyklé, když katarský emír nepodporuje Palestince jako celek, ale dává najevo svou přízeň Hamasu na úkor celé palestinské autonomie,“ konstatoval mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Jigal Palmor.

Video Reportáž Jana Moláčka
video

Reportáž Jana Moláčka