Řím má novou atrakci: Rozvodněnou Tiberu

Řím – Třinácti metrů už dosáhla hladina rozvodněné řeky Tibery, která zaplavila řadu ulic v Římě a stala se novou turistickou atrakcí věčného města. Po několikadenních deštích se pod vodou ocitlo několik dopravních komunikací i mnohá sportoviště ve čtvrti Foro Italico v severní části italské metropole. V zaplavených částech byla přerušena autobusová doprava.

Z břehů se vylila i řeka Aniene severně od Říma a zaplavila několik hektarů půdy. Začátkem týdne si povodně vyžádaly čtyři lidské životy v Toskánsku, stovky lidí musely opustit své domovy nebo před velkou vodou utéct na střechy domů. Během 48 hodin napršelo v Toskánsku, Umbrii a Latiu tolik, co průměrně za šest měsíců.

Bouře by se měly nadále přesouvat na jih země, který mají včetně Sicílie zasáhnout ve čtvrtek. Budou ale mnohem slabší než ty, které od soboty sužovaly sever a střed Itálie. Svaz italských zemědělců zatím hovoří o milionových škodách. Ministr životního prostředí Corrado Clini prohlásil, že během příštích 15 let bude třeba investovat 40 miliard eur (přes bilion korun) do opatření, která mají zabránit sesuvům půdy a záplavám. Ministr hodlá v této souvislosti vládě předložit plán boje proti důsledkům klimatických změn.

Rozvodněná Tibera
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Alessandra Tarantino