Katoličtí kněží porazili imámy, vyhráli ale všichni

Zenica - Ve městě Zenica v Bosně a Hercegovině uspořádali muslimští a katoličtí duchovní charitativní fotbalový zápas. Výtěžek ze vstupenek šel na opravu školky, na kterou místní úřady neměly peníze.

Katoličtí kněží a muslimští duchovní se vyzvali na souboj – ve fotbale a pro dobrou věc. V jedné z kulturně nejrozdělenějších zemí v Evropě obuli kopačky a oblékli dresy, aby pomohli dětem. „Je to humanitární zápas. Zorganizovala ho rada pro mezináboženskou spolupráci v Zenici a všechen zisk z prodeje lístků půjde na novou školku ve městě,“ říká katolický farář Zdravko Andjic.

Týmy farářů a imámů se ve fotbalové hale nesešly poprvé. Kvůli udržení přátelských vazeb spolu hrají už čtyři roky. Tentokrát byly ale tribuny plné. I když vstupenka stála v přepočtu jen 20 korun, podařilo se na rekonstrukci vybrat dost peněz.

Zápas imámů a katolických kněží
Zápas imámů a katolických kněží

Zápas byl místy velmi napjatý, sportovní atmosféra ale vydřela až do konce. „Samozřejmě, že spolu vycházíme. Je to sport. Zápas probíhá podle fair-play. Kdo dá víc gólů, vyhraje,“ dodává imám Jakub Salkica.

Tentokrát se víc dařilo křesťanům, vyhráli 3:1. Spokojené jsou ale oba týmy. Pro Bosnu a Hercegovinu rozdělenou konfliktem trvajícím dlouhá staletí je to velmi dobrý výsledek bez ohledu na počet vstřelených branek.

Video Duchovní hráli pro děti
video

Duchovní hráli pro děti