Žena mužem, muž ženou. K cestě za rovnováhou pomáhá medicína

Praha/Kodaň – Pro mnohé jen těžko pochopitelná touha být bytostí opačného pohlaví provází jedince už od pradávna, teprve od 40. let si s ní ale umí poradit medicína. Počátkem prosince roku 1952 potom došlo k první, široce medializované změně pohlaví, když se z Američana George Jorgensena stala žena – Christine. Operaci, jíž předchází náročná hormonální proměna, od té doby podstoupily tisíce lidí. V Česku se ročně jedná o padesát až šedesát osob.

První pokusy o změnu se uskutečnily už ve 20. a 30. letech minulého století v Berlíně, (ještě tajně a bez hormonální léčby) a v Česku k ní došlo poprvé v roce 1942, kdy se muž změnil v ženu. První doložená zmínka o transsexualitě (mužství uvězněné v ženském těle a naopak) pochází už od antického spisovatele Herodota.

Za průlomový je obecně považován případ George Jorgensena. Newyorčan s dánskými kořeny podstoupil hormonální léčbu a sérii operací počátkem 50. let vet Stockholmu. Jméno Christine si vybral na počest svého operatéra Christiana Hamburgera. Případ vyvolal obrovskou publicitu. „Z bývalého vojáka je blonďatá sexbomba!“ jásal americký tisk. Nová kráska neměla moc klidný život, ale k obživě jí stačilo vystupovat po estrádách jako herečka a zpěvačka. Zemřela v roce 1988.

Dnes v oboru existuje mnoho specializovaných klinik, proslulá je například nabídka v srbské metropoli Bělehradu. Nechává se přitom operovat více mužů než žen.

V Česku změnu pohlaví podstoupí desítky lidí ročně

Transsexualita je obecně popsána jako stav nesouladu mezi psychickým a tělesným pohlavím. Jedná se o vrozenou dispozici a mezi příčinami se uvádí hormonální nerovnováha v matčině těle během těhotenství – nelze k ní tedy vychovat a nelze ji ani vyléčit. Světová zdravotnická organizace (WHO) označuje transsexualismus za psychickou chorobu, kdy se muž narodí v těle ženy, a i když má prsa a dělohu, cítí se být mužem, a naopak žena se narodí v těle muže.

Změna pohlaví je proces, který probíhá několik let. Začíná důkladným pohovorem pacienta s lékaři a psychoterapeuty. Než se člověk dostane až před komisi, prověřuje se, zda o přeměnu opravdu stojí. Po delší fázi podávání pohlavních hormonů a sžívání se s novou rolí (např. nošení příslušného oblečení) přichází operace změny orgánů a poté právní kroky - nové pohlaví musí být úředně zapsáno.

Transsexualismus v Česku:

Výskyt transsexualismu je 0,1 na 100 000 obyvatel a ročně jde v Česku před komisi s žádostí o změnu pohlaví 50 až 60 lidí. Zákrok podstoupilo už víc než tisíc Češek a Čechů. Zpočátku to byli jednotlivci, do desítek ročně stoupla čísla před 20 lety. Podle údajů Transfóra žije v ČR až 30 000 lidí, které lze mít do té či oné míry za transsexuály.

V Česku se při změně do fyzické podoby muže odstraní děloha s vaječníky a prsa, ale ne vždy se vytvoří nový penis, protože funkci v sexu stejně neplní. Při změně do fyzické podoby ženy se zvětší prsa a odstraní penis, který se rovnou využije pro vytvoření pochvy. Přeměna se dělá postupně několika operacemi.

„Operace prodělaly za poměrně krátkou dobu zajímavý vývoj. Od prosté kastrace až ke snaze vytvořit zevní genitál, vzhledově i funkčně co nejvíce se blížící předloze,“ říká Jan Válka, šéf kliniky v Brně, kde se v roce 1975 poprvé v ČR podařilo prosadit změnu pohlaví a s tím související změnu jména a dokladů.

Zvětšení prsou si pacienti platí, vše ostatní hradí zdravotní pojišťovna. Lidé si doplácejí jen na hormony. Podle přednosty Sexuologického ústavu Iva Procházky se transsexualismus jako porucha zařadit musí, jen tak mohou české zdravotní pojišťovny operační přeměnu zaplatit. Proto se Česko řídí doporučením WHO.

Známí lidé, kteří podstoupili změnu pohlaví:

Letos v létě se nechal slyšet režisér kultovního snímku Matrix Larry Wachowski, že po deseti letech užívání hormonů je konečně ženou. Jmenuje se Lana. Proměnu podstoupila také tenistka Renée Richardsová nebo spisovatel Jan Morris. K dalším známým případům z nedávné doby patří proměna dcery zpěvačky Cher jménem Chastity do muže jménem Chaz Bono.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 4 mminutami

Rusko navzdory slovům o příměří udeřilo na ukrajinské obce

Rusko přes jím vyhlášené třídenní příměří více než dvěstěkrát zasáhlo osm ukrajinských osad poblíž fronty v Záporožské oblasti, kde v důsledku útoků zemřela jedna žena, uvedl Reuters s odvoláním na šéfa oblastní správy Ivana Fedorova. Podle serveru Ukrinform útočilo také v Nikopolu v Dněpropetrovské oblasti a v Chersonské oblasti, kde si úder vyžádal jednu oběť. Rusko zase tvrdí, že Ukrajina dronem zasáhla budovu místní správy v ruském Bělgorodu.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Pákistán po ostřelování hlásí mrtvé, exploze otřásly i indickými městy

Indická armáda v pátek sestřelila stovky bezpilotních letounů, které na několik míst v indické části Kašmíru vyslal sousední Pákistán, napsala agentura Reuters. Podle agentury AP to ale Islámábád popírá. Dillí také dříve oznámilo, že ostřelovalo kašmírskou hranici u pákistánských hranic, kvůli čemuž podle agentury AFP zemřelo pět lidí včetně jednoho dítěte. Reuters během dne také informoval, že v indických městech byly slyšet výbuchy.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Útroby německého parlamentu skrývají památku na sovětské vojáky

Zvenčí je budova německého parlamentu slavná – její útroby ale skrývají památku, kterou důvěrně zná málokdo. Zanechali ji tam sovětští vojáci v posledních dnech nacistické diktatury.
před 9 hhodinami

Nového papeže čekají v USA nelehké úkoly, tamní vládu kritizoval

Zvolení prvního amerického papeže v dějinách katolické církve přivítala administrativa Donalda Trumpa. Ten mu gratuloval mezi prvními a výběr konkláve označil za poctu. Nový pontifik Lev XIV. přitom ještě jako kardinál kritizoval některé kroky vlády USA, především v oblasti imigrační politiky. Nový papež bude mít také nelehký úkol: sjednotit katolickou církev ve Spojených státech, která je hned po Brazílii, Mexiku a Filipínách na světě nejpočetnější. Zvlášť pravicové konzervativní proudy doufají, že opustí některé z liberálnějších postojů svého předchůdce. Amerika bude také čekat, jak se papež postaví například k omezování nošení zbraní nebo rodičovství stejnopohlavních párů, jež v minulosti kritizoval.
před 9 hhodinami

Kyjev i Budapešť hlásí odhalení špionů pracujících údajně pro druhou stranu

Ukrajinská tajná služba SBU podle svého pátečního prohlášení odhalila maďarskou špionážní síť, která pracovala proti zájmům Kyjeva. Shromažďovala prý zpravodajské informace o ukrajinských obranných kapacitách a protivzdušné obraně na jihozápadě země. Dva agenti byli zatčeni, oznámila SBU. Maďarský ministr zahraničí Petér Szijjártó obvinění označil za propagandu a oznámil, že Budapešť vyhostila dva špiony s ukrajinským diplomatickým krytím. Kyjev v reakci následně vyhostil dvojici maďarských diplomatů.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Papež Lev XIV. v první mši slíbil vnesení světla do „temných nocí“

V Sixtinské kapli se dopoledne konala mše za nového papeže Lva XIV. Účastnili se jí kardinálové a také dvě ženy, které během ní přečetly úryvky z bible, napsal deník El País. V kázání, které začal anglicky a v němž pokračoval italsky, si Lev XIV. posteskl, že křesťanská víra je někdy považována za něco „pro slabé a málo inteligentní lidi“. Řekl také, že pokud někdo redukuje Ježíše na „jakéhosi charismatického vůdce nebo supermana“, je de facto ateista. Zároveň slíbil, že do „temných nocí“ světa vnese světlo.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Francie a Polsko si při hrozbě útoku přijdou na pomoc, zavázali se Macron a Tusk

Francouzský prezident Emmanuel Macron a polský premiér Donald Tusk v pátek podepsali v Nancy na východě Francie smlouvu o přátelství a posílené spolupráci, informovaly agentury AFP a PAP. Bilaterální dohoda podle AFP svědčí o rostoucím vlivu Polska v Evropě tváří v tvář dnešnímu Rusku. Obě strany rovněž signovaly dohodu o civilní jaderné energetice, doplnila polská agentura PAP.
před 11 hhodinami
Načítání...